Od července se změní jízdné. Ušetřit mají cestující do Ostravy

Lidé, kteří dojíždějí z okolních obcí a měst do Ostravy, budou od 2. července platit jiné ceny než dosud. Společnost Koordinátor ODIS (KODIS), jež v Moravskoslezském kraji řídí systém hromadné dopravy, totiž území tvořící prstenec kolem krajského města sjednotí do jediné zóny.

Ilustrační fofo
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Pro cestující, kteří si kupují pětiměsíční a delší jízdenky, to bude znamenat zlevnění. Lidé s kratšími, například měsíčními jízdenkami někde ušetří, ale jinde si naopak připlatí. Novinářům to dnes řekli jednatel společnosti KODIS Aleš Stejskal a náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS).

„Změna tarifu byla vyvolána především rozhodnutím Ostravy, která (od ledna) zrušila čtyři ostravské zóny. My jsme na to museli reagovat. Nechtěli jsme, aby se cestujícím zdražilo dojíždění do Ostravy.“

Jakub Unucka (ODS)

náměstek moravskoslezského hejtmana

Do krajského města podle něj dojíždí asi 10 000 lidí. Z nich 7500 na tom bude od července lépe a 2500 zůstane na tom, co platili v roce 2016. „Nejvíce ušetří ti, kteří mají roční jízdenku, tak ti ušetří až 1300 korun oproti tomu, co platili předtím,“ řekl náměstek.

Jezdí se v jedenácti zónách 

Území kolem Ostravy je nyní rozděleno do 11 zón. Změna cen jízdného se bude týkat například obyvatel Hlučína, Bohumína, Rychvaldu či Vratimova. Stejskal řekl, že ceník je nastaven tak, aby u pětiměsíčních a delších jízdenek se nová cena rovnala té, která platila v roce 2016. Nyní se ovšem její platnost z jediné z někdejších čtyř ostravských zón rozšiřuje na celé město.

Například studenti nyní za pětiměsíční jízdenku pro celou Ostravu a jednu vnější zónu platí 1600 korun, v příštím školním roce je bude stát 1459 korun. Za jízdenku pro Ostravu a jednu vnější zónu na 365 dní nyní lidé platí 6331 korun, od 2. července je bude stát 5652 korun. U cestujících, kteří musí jezdit přes dvě vnější zóny, bude úspora ještě vyšší.

Za měsíční jízdenky někde lidé dají víc než dosud. Nyní platí 360 korun za ostravskou zónu plus 235 korun za jednu vnější zónu, ze které přijíždějí, tedy celkem 595 korun. Nová cena bude od července 734 korun, ale místo jedné ze čtyř dřívějších ostravských zón bude platit pro celé město. Například lidé z Hlučína ale ušetří i za měsíční: dosud musí jezdit přes dvě mimoostravské zóny, a za měsíční jízdenku tak platí 830 korun.

„Samo o sobě to zjednoduší cestování lidem, kteří do Ostravy dojíždějí z okolních obcí nebo z Ostravy vyjíždějí do těchto obcí. Nijak se to netýká vnitroostravských cestujících a nijak se to netýká cestujících, kteří do Ostravy nepotřebují zajíždět,“ řekl Stejskal. Doplnil, že všechny jízdenky prodané před změnou tarifu, jejichž platnost skončí až po 1. červenci, samozřejmě zůstávají v platnosti.