Vazba je zbytečná. Obhájci chtějí dostat obviněné v kauze úniku informací na svobodu

Krajský soud v Brně už obdržel 7 stížností na vazební stíhání v kauze úniků informací ze spisů. Podle advokátů je vazební stíhání v této fázi případu zbytečné a proto chtějí, aby soud propustil obviněné na svobodu. Soud stížnosti posoudí přednostně.

V kauze, která začala před více než dvěma týdny zadržením současných i bývalých elitních policistů a podnikatelů, je 18 obviněných. Z toho je 8 stíhaných vazebně.

„Soud už obdržel sedm stížností na vazbu. Jedná se o vazební jednání a má tedy přednost,“ řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Eva Sigmundová.

Rozhodneme rychle, potvrdil soud 

Soud nemá žádnou zákonnou lhůtu, rozhodnutí chce ale vydat do měsíce.

Mezi obviněné patří členové elitních policejních složek, podnikatelé a pracovnice Krajského státního zastupitelství Tereza Čoupková, která měla vynášet informace pro svého přítele Michala Ratajského. Čoupková své místo podle informací ČT opustila na základě dohody.

Obvinění jsou policisté i podnikatelé

Mezi obviněnými tak figuruje právě bývalý policista Michal Ratajský, který do srpna 2009 působil u Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a v současnosti je společníkem v bezpečnostní agentuře CS Solution Group.

Dalším obviněným, který kdysi působil v řadách ÚOOZ, je policista Jakub Patloka, jenž měl být Ratajského pravou rukou.

Kromě nich policie obvinila také někdejšího příslušníka Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Miroslava Palána, majitele investiční skupiny DRFG s významnými vazbami na hnutí ANO Davida Rusňáka a iráckého podnikatele Samana El-Talabaniho, jenž se měl nezákonného předávání informací účastnit.

Kauza má také politickou dohru. David Rusňák, majitel investiční skupiny DRFG, kvůli obvinění opustil hnutí ANO. Předseda hnutí Andrej Babiš dokonce požadoval vrátit sponzorský dar, který David Rusňák hnutí daroval v roce 2014 na předvolební kampaň. Podepsaná smlouva se doteď nenašla.

Podle Taťány Malé se darem bude zabývat v polovině června krajské předsednictvo hnutí. „Vypadá to, že došlo k pochybení na straně oblastní organizace, ale zatím to nejsou definitivní závěry,“ řekla Malá.