Týniště nad Orlicí koupilo od zastupitele těžko prodejný dům. Předtím pomohl odvolat starostku

Zastupitelé Týniště nad Orlicí koupili od svého kolegy dům, který se mu předtím nedařilo prodat. Vše bez jakéhokoli posudku a za cenu, kterou si určil on sám. Postup neodporuje zákonu, ale ve veřejné správě je neobvyklý a budí pochybnosti. Prodávající bývalý zastupitel Ivan Ládr nedávno zvedl ruku pro odvolání předchozí starostky.

Video Události
video

Týniště nad Orlicí koupilo od zastupitele těžko prodejný dům

Dům má malý dvousetmetrový pozemek a stojí poblíž centra Týniště nad Orlicí. Realitní kancelář se ho předtím marně pokoušela prodat. Nyní už patří radnici, která za něj zaplatila milion a 890 tisíc korun.

Vše proběhlo krátce poté, co se Ládr podílel na odvolání bývalé starostky Jany Galbičkové (Změna pro Týniště). Podle ní je cena za dům o půl milionu až šest set tisíc nadhodnocená. „Osobně se domnívám, že se jedná o odměnu, trafiku za mé odvolání,“ řekla České televizi.

Ládr spojitost transakce s jeho funkcí zastupitele nevidí. Více o prodeji domu mluvit odmítl. Souvislost s odvoláním starostky odmítá i současný starosta Týniště Libor Koldinský (TOP 09): „Konstruuje to tak pouze uražená ješitnost bývalé starostky.“ 

Dům v Týništi nad Orlicí, který město koupilo od bývalého zastupitele
Zdroj: ČT24

Pár dnů před odkupem domu obcí, když už bylo vše domluvené, ale Ládr složil mandát. Radnice navíc dům překvapivě koupila bez posudku. Za cenu, kterou stanovili prodávající a realitní kancelář, které se dům prodat nedařilo.

„Neumím si představit, že je dost dobře možné, aby město vykoupilo nemovitost bez znaleckého posudku. Bez znaleckého posudku nemá zastupitel dostatek informací k tomu, aby se mohl správně rozhodnout,“ poznamenal bývalý vedoucí odboru majetku na královéhradeckém magistrát Ondřej Votroubek.

Posudek, který by ověřil cenu domu alespoň dodatečně, dosud v Týništi nikdo neobjednal. Starosta tvrdí, že město posudek dělat nemuselo: „Když to kupujeme, tak jsme souhlasili s cenou.“ Město podle něj dům koupilo jako univerzální nemovitost v zájmovém území: „Bude určitě pro kulturu.“

Podle bývalé starostky ale Týniště rodinný dům vůbec nepotřebuje. „Aby zastupitelé kupovali domy od svých kolegů, bez znaleckých posudků, mně přijde opravdu nehorázné,“ dodala.