Období klidu skončilo. Žloutenky na jihu Moravy znovu přibylo

Po klidných týdnech, kdy se počet případů onemocnění žloutenkou téměř zastavil, se na jihu Moravy znovu zvyšuje počet nakažených lidí. Za poslední týden se tak objevilo devět nových případů žloutenky.

Žloutenka se šíří mezi bezdomovci
Zdroj: ČTK Autor: Igor Šefr

Od začátku roku je známo už 39 potvrzených případů. Na webu jihomoravské hygienické stanice to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru Renata Ciupek. Loni bylo na jižní Moravě 449 případů žloutenky.

„Mezi novými případy nebyl zjištěn žádný společný faktor. Z okolností vyplývá, že se virus vyskytuje v prostředí zejména na dotykových místech, WC a podobně,“ řekla Ciupek.

Hygienici se snaží zabránit nákaze

Podle ní se u každého nemocného provádějí protiepidemická opatření tak, aby se v maximální míře zamezilo šíření nákazy. „Délka opatření u osob, které byly v kontaktu s nemocným, trvá po dobu maximální inkubační doby 50 dnů,“ dodala Ciupek.  

video Vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek hodnotí epidemiologickou situaci
Video Vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek hodnotí epidemiologickou situaci
video

Vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek hodnotí epidemiologickou situaci

Zdroj: ČT24
video První dvě děti onemocněly v Brně žloutenkou. Jejich spolužáci jsou v karanténě
Video Události v regionech (Brno)
video

První dvě děti onemocněly v Brně žloutenkou. Jejich spolužáci jsou v karanténě

Zdroj: ČT24

Devět nových případů hygienici zaznamenali jenom na konci ledna. Od té doby se týdně objevovali sporadicky jeden, dva, maximálně tři nemocní a někdy žádný. Přesto hygienici upozorňovali, že riziko šíření nákazy ještě nekončí. Ciupek už dříve uvedla, že s teplejším počasím začnou lidé konzumovat jídlo venku neumytýma rukama. A proto by se žloutenka mohla znovu objevit.

Šíření začalo loni

Žloutenka se na jižní Moravě začala šířit ve větším měřítku než obvykle už v loňském roce, kdy zde bylo 449 případů, tedy polovina z celkového počtu případů žloutenky v celé zemi. Na podzim týdně přibývalo v Jihomoravském kraji i 30 nových případů.

Žloutence se někdy přezdívá nemoc špinavých rukou. Virus se totiž z těla vylučuje stolicí a lidé se nakazí především v situacích, kdy si před jídlem neumyjí ruce. Proto hygienici nabádají k umývání rukou teplou vodou a mýdlem po každé návštěvě toalety.