Intergalaktický filmový festival startuje. Na AFO se přihlásilo rekordních 3000 filmů

Na křídlech sloganu The Future Is Now! v úterý startuje v pořadí už 52. ročník mezinárodního festivalu Academia film Olomouc (AFO). O tom, že je akce výjimečná, svědčí i některé vizualizace, ve kterých ji pořadatelé označují za „intergalaktickou“. Její obsah vytváří rekordních 3000 populárně-vědeckých filmů z celého světa.

Video Festival Academia film Olomouc (AFO)
video

Festival Academia film Olomouc (AFO)

Je to o 500 více než v loňském roce. „Kromě snímků se akce věnuje také dvaceti letům od úmrtí populárního vědce Jacques-Yves Cousteaua. Ocenění si převezme také český astrofyzik Jiří Grygar,“ zjistil redaktor České televize Martin Laštůvka.

„Mám radost, že jsme české a slovenské produkce konečně přičlenili do společné soutěže. Chceme zvýšit její kvalitu, ale také silněji propojit slovenské a české vědce a producenty. Nově proto zavádíme česko-slovenskou soutěž, jejímž hlavním rysem je primárně jazyk filmů srozumitelný oběma stranám.“

Jakub Ráliš

programový ředitel AFO

Zástupci festivalu všem návštěvníkům z důvodu velkého zájmu o akci doporučují, aby neváhali s akreditací na vybraný program. Všechny projekce jsou zdarma. Nejlepší z nich se budou prezentovat ve třech soutěžních sekcích.

Do užšího soutěžního výběru dramaturgové festivalu nakonec vybrali z rekordního počtu 3000 přihlášených snímků 52 filmů. Dvě desítky z nich půjdou do mezinárodní soutěže, 16 do nově založené česko-slovenské soutěže a 16 do soutěže krátkých filmů.

„Hodně lidí si myslí, že témata, kterým se festival hodlá věnovat, jako jsou životní prostředí, umělá inteligence, robotika či globální oteplování, jsou věcí budoucnosti a problémem dalších generací. Není tomu tak. Budoucnost je teď a jedině my jsme ti hlavní aktéři, my všichni musíme zasáhnout,“ vysvětlil poslání a filozofii nadcházejícího ročníku programový ředitel Jakub Ráliš, podle něhož žijeme v nejúžasnější, ale také nejnebezpečnější době v dějinách našeho druhu.

Vizuál festivalu Academia Film Olomouc
Zdroj: ČT24
Autor: AFO

DiCaprio se ptá: Je s námi konec?

Některé ze snímků z produkce HBO nebo National Geographic diváci na AFO uvidí v české premiéře. Filmový festival Univerzity Palackého v Olomouci nabídne například aktivistický dokument Je s námi konec? v režii Fishera Stevense, ve kterém je ústřední postavou herec a posel míru při OSN Leonardo DiCaprio.

K vidění bude také očekávaná TV série Genius o životě a díle Alberta Einsteina, která se natáčela po celé České republice. Návštěvníci se mohou těšit i na premiéru Predátorů od tvůrců úspěšného hlodavčího westernu Pidiobři nebo vtahující zážitek s názvem Na křídlech ptáků 3D z produkce vizionářské BBC, uvedl mluvčí přehlídky Ondřej Čížek.

Academia Film Olomouc pořádá Univerzita Palackého od roku 1966, patří tak mezi nejstarší české filmové přehlídky. Za posledních osm let se podle pořadatelů návštěvnost zvýšila téměř desetinásobně. Loni se na něj akreditovalo přes 5500 lidí.