České dráhy spustily „Komunikátor“. Vlakové čety mohou ještě rychleji komunikovat s dispečery

Před několika týdny začaly České dráhy využívat mobilní aplikaci „Komunikátor“. Ta usnadňuje a zrychluje domluvu mezi vlakovými četami a dispečery. Nahradila tak klasické telefonní linky.

Video Komunikátor Českých drah
video

Komunikátor Českých drah

Čety si mezi sebou díky aplikaci posílají krátké přednastavené zprávy. Program výrazně zjednodušuje práci i dispečerům. Systém je nastaven tak, aby v případě poklesu datového signálu informaci zakódoval do SMS a odeslal ji přes hlasovou síť. Aplikace hlásí devětadevadesátiprocentní úspěšnost při doručení zpráv, uvedli zástupci Českých drah.

„Program se osvědčil například nedávno, kdy vlaky kvůli silným mrazům nabíraly zpoždění,“ uvedla redaktorka České televize Monika Fleischmannová.

Vývojáři Českých drah začali na nové aplikaci pracovat v prosinci 2014. „Tehdy panovaly dlouhé tuhé mrazy a vlaky přestaly jezdit po celé republice,“ zjistila Monika Fleischmannová, podle níž to byl jasný impuls k tomu, aby se dráhy snažily zlepšit a zrychlit komunikaci mezi posádkami a dispečinkem.

V testovacím režimu byla aplikace už loni v srpnu. Nyní již funguje bez problémů. Podle Českých drah jde dokonce o evropský unikát. Vývojáři ji nyní chtějí propojit s pokladnami na nástupištích. Cestující pak může od pokladních zjistit, jaká je například kapacita ve vlaku a zda je v něm místo pro větší skupinu osob.