Břeclav prodá část bývalého cukrovaru. Chce tak oživit město

Břeclavští zastupitelé schválili prodej části areálu bývalého cukrovaru. Do prodeje jdou i dvě budovy, které v minulosti sloužily jako tržnice. Vedení radnice si od tohoto záměru slibuje oživení místa. Rozhodnutí oznámil starosta Pavel Dominik (Pro Region).

Břeclavský cukrovar založila židovská rodina Kuffnerů v roce 1863
Zdroj: břeclav.eu

Bývalý břeclavský cukrovar je rozsáhlou stavbou poblíž centra města. Ministerstvo kultury jej letos odmítlo zapsat na seznam kulturních památek s odůvodněním, že je objekt poškozený necitlivými přestavbami.

„Neuspokojivý stav tohoto území je dlouholetým problémem a současné vedení města hledá řešení, které bude smysluplné a zároveň reálné. Zvolili jsme variantu prodeje území k využití soukromému investorovi. Bude pak na nás, abychom posoudili, zda jde o návrhy životaschopné,“ uvedl starosta.

V místě mohou být sportovní centra nebo byty

Cílem města je vytvořit možnosti pro soukromé  firmy k vybudování staveb, které nabídnou prostory pro bydlení, podnikání a vytvoření nového veřejného prostranství. Na místě podle územního plánu mohou vzniknout objekty k bydlení, maloobchodní zařízení, zařízení pro veřejné stravování, sport nebo administrativu.

Při hodnocení nabídek se bude podle starosty přihlížet také k tomu, jak citlivě bude potenciální investor přistupovat k území a nakolik bude schopný své záměry realizovat například s využitím současných budov. 

Cukrovar fungoval od poloviny 19. století

Břeclavský cukrovar založila židovská rodina Kuffnerů v roce 1863. V jeho prostorách se řepa zpracovávala na surový cukr a dále se čistila na rafinovaný. Postupem času se z podniku stal největší cukrovar v monarchii.

Na konci 19. století byl cukrovar modernizován, ale o pár let později kompletně vyhořel a musel být vybudován znovu. V roce 1907 proběhla velká rekonstrukce provozu – nově vybavena byla výrobna a balírna kostkového cukru a upravena výrobna moučkového cukru.

Během druhé světové války spadaly mnohé z řepných základen pod rakouské území a provoz cukrovaru stagnoval, navíc byl jeho areál značně poškozen. Náklady na jeho opravu byly po válce vyčísleny na 33 milionů a musel být rekonstruován. Po roce 1989 výroba v cukrovaru postupně skončila a od té doby město hledalo pro budovy nové využití.