Unikát: Turisté se v hanáckých "Benátkách" projedou pod náměstím. Radnice zpřístupní Nečíz

Novinku pro turisty připravují v Litovli. Vedení radnice by chtělo v budoucnu umožnit pravidelné projížďky na lodi říčkou Nečíz, která protéká pod náměstím Přemysla Otakara. Prvním krokem je stavba nového stavidla.

Video V Litovli slibují pro turisty novinku
video

V Litovli slibují pro turisty novinku

Zdroj: ČT24

Litovlí protéká šest ramen řeky Moravy. Jedno z nich přímo pod radnicí a náměstím. Unikátní říční kanál však není lidem přístupný, protože se často zanáší bahnem.

Radnice proto zahájila kroky k tomu, aby Nečíz nánosů zbavila. Nové stavidlo, které bude bránit unášení sedimentů do Nečíze, je již téměř hotové. Železné konstrukce jsou už na místě, zbývá je jen zabetonovat. Vše by se mělo podle redaktora České televize Lukáše Horáka stihnout do konce roku.

:. Hladinu přiznaného ramene řeky Moravy (Nečíz), který protéká náměstím v Litovli, lze spatřit na náměstí Př. Otakara před radnicí.

Podle starosty Litovle Zdeňka Potužáka jde o nákladnou operaci. „Pod staré klenby, pod nimiž Nečíz protéká, musely být spuštěny malé bagry anebo se čistilo s pomocí sacích zařízení,“ zjistil na místě Lukáš Horák.

Město si od stavebních úprav slibuje také to, že nyní bude moci regulovat průtok Nečízem. A protože by říčku měli na loďkách projíždět i četní turisté, Litovelští nechají staré historické klenby opravit.

Náměstí Přemysla Otakara v Litovli, pod kterým protéká říčka, se původně z obou stran svažovalo ke středu, kudy volně protékal mlýnský náhon zvaný Nečíz. Jméno pochází od staroslovanského nečeti - téci. Až v minulém století se náměstí postupně vyrovnávalo, Nečíz byl zaklenut a dnes k němu zůstal jediný přístup k vodě před radnicí.