Na výměnu neekologických kotlů půjdou další 3 miliardy korun. Stát vypíše výzvy do března

Do konce března by mělo Ministerstvo životního prostředí vypsat další, v pořadí už druhou, výzvu na výměnu starých kotlů za ekologičtější. Pro celou republiku v ní, stejně jako v první vlně budou tři miliardy korun. Na tiskové konferenci v Ostravě to ve čtvrtek řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který se vyjádřil také k odtěžení zbývajících ropných lagun.

Výzva bude určena krajům, ty pak dotace rozdělí lidem. V první vlně šlo o kotle na pevná paliva včetně uhlí a biomasy, na plyn, tepelná čerpadla a další mikroenergetická opatření, například zateplení střechy nebo půdních prostor.

Ministr řekl, že je možné, že na základě seriózních dat a nového vyhodnocení kvality životního prostředí bude objem dotací rozdělen do regionů jinak než při první vlně. „Stávající objem v první výzvě pro Moravskoslezský kraj byl 470 milionů korun a troufnu si říct, do té další výzvy že určitě nebude nižší,“ řekl ministr. Podle něj výzvu vypíší kraje o něco později. 

Brabec: EK může chtít větší podporu obnovitelných zdrojů

Podle Brabce velmi pravděpodobně nastanou změny parametrizace dotovaných kotlů, i když se ministerstvo bude snažit, aby struktura zůstala podobná jako v první vlně, protože je po ní poptávka. I v první vlně měly regiony možnost některé kotle nepodporovat. „Ale je možné, že u některých kotlů, respektive paliv, bude například ta dotace menší. Předpokládám, že bude Evropská komise ještě tlačit na větší podporu obnovitelných zdrojů. Ale to, jak to konkrétně bude vypadat, to se rodí teď při vyhodnocení prvního kola a diskusi s Evropskou komisí o nastavení druhého kola,“ řekl.

Důležité podle něj je, jak rychle se kotle podaří vyměnit. Ministerstvo původně program, který bude mít tři vlny po třech miliardách dotací z Evropské unie, chtělo ukončit do roku 2020. „Byli bychom rádi, kdybychom ty poslední tři miliardy korun zkompletovali do roku 2018, takže bychom o dva roky zkrátili původní projekt,“ řekl Brabec.

Nejvyšší částka, kterou je možné jako dotaci získat, je 127 000 korun. Dotace činí až 85 procent ceny kotle. V první vlně přišlo podle ministra až 30 000 žádostí. 

Richard Brabec

Richard Brabec (ANO)

ministr životního prostředí

„Prvotní cíl, který bychom stále rádi drželi, je až 100 000 (vyměněných, pozn. red.) kotlů. Možná, že to třeba bude 90 000, ale uvidíme. Důležité je, aby to bylo co nejrychleji.“ 

Richard Brabec (ANO)

ministr životního prostředí

Kotle začali měnit v Moravskoslezském kraji

Projekt na obměnu kotlů v roce 2012 začal právě v Moravskoslezském kraji. Nejprve ho společně financoval kraj právě s ministerstvem životního prostředí. Za tu dobu se v kraji vyměnilo zhruba 4000 kotlů.

V první výzvě stát pro kraj na výměnu starých kotlů vyčlenil zhruba půl miliardy korun. Zájem byl ale značný. Když dotace začaly, lidé na krajském úřadu dokonce nocovali. Přidělená částka tak byla vyčerpána za deset dnů, zájemci o dotaci se však kraji stále hlásili.

Moravskoslezský kraj proto v září přislíbil uvolnit ze svého rozpočtu přes 71 milionů korun pro žadatele, na které se v první vlně dotací nedostalo.

„Domníváme se, že v dosavadních vlnách podpory výměny kotlů většina z těch, kteří na to měli peníze a jsou ti osvícenější, si už ten kotel vyměnila. Zbývá nám ještě samozřejmě spousta majitelů, kteří mohou být dneska limitování i svou sociální situací,“ řekl Macura. Pro tyto lidi je podle něj nevýhodné, že nejdříve musejí kotel zaplatit, a teprve pak dostanou proplacenou dotaci. „Chtěli bychom nalézt režim umožňující jakési předfinancování pořízení toho kotle,“ řekl Macura.

Pro celou republiku je do roku 2020 na výměnu starých kotlů za nové, šetrnější k životnímu prostředí, k dispozici devět miliard korun z evropských peněz. Peníze se budou uvolňovat postupně. Pro Moravskoslezský kraj, který se dlouhodobě potýká se zhoršenou kvalitou ovzduší, je z této částky vyčleněno zhruba 1,5 miliardy korun.

Vondrák: Ropné laguny odtěžíme v roce 2018

Ministr Brabec se zástupci krajského úřadu a ostravského magistrátu projednal také plánované odtěžení ostravských lagun. S tím by se podle hejtmana Moravskoslezského kraje a ministra životního prostředí mělo podle dosavadních plánů začít nejpozději do dvou let.

„Myslím si, že by bylo reálné, abychom v roce 2018 začli s odtěžením kalů, a to tak, aby byly skutečně odtěženy do několika měsíců,“ poznamenal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Podle něj je teď nutné schválit všechna potřebná povolení. Podařit by se to mělo do konce roku.