Řidiči autobusů v Libereckém kraji hrozí kvůli mzdám stávkou. Ve hře je už prosinec

Odbory zastupující řidiče autobusů v Libereckém kraji pohrozili časově neomezenou stávkou. Nelíbí se jim, že kraj nemůže dopravcům kompenzovat zvýšení mezd řidičů autobusů, na němž se s odbory dohodla vláda. Pokud se nenajde řešení, do stávky vstoupí řidiči už v prosinci.

„Telefonicky jsme se na tom předběžně dohodli s předáky ČSAD Liberec a ČSAD Česká Lípa,“ řekl předseda jablonecké základní odborové organizace BusLine Jiří Kuchynka. Jde o tři největší autobusové přepravce v kraji.

Rozhodnutí o stávce padne zřejmě 28. listopadu po jednání zástupců kraje, zaměstnavatelů a odborů ze všech firem, které se na dopravě v kraji podílejí. „Do stávky vstoupíme, pokud bude závěr takový, že nelze navýšit cenu dopravního výkonu,“ uvedl odborář.

Podle odhadu dopravců se zvýšením mezd a zavedením nového státního svátku zvýší náklady na kilometr o tři až čtyři koruny, a tyto peníze chtějí od kraje. Podle ministerstva pro místní rozvoj ale kraj kompenzace u již uzavřených smluv zvýšit nemůže. Porušil by tím zákon o veřejných zakázkách. „Protože mzdy nemáme zahrnuté ve výpočtu ceny za dopravní výkon,“ řekl už  dříve hejtman Martin Půta (STAN).

Video Události v regionech (Praha)
video

Liberec chce koupit a zmodernizovat autobusové nádraží

Navýšení mezd by tak měli kompenzovat dopravci, ti ale na to nemají peníze. V letošním roce jim kraj v průměru platí 28,90 Kč za kilometr . Pro příští rok by se navíc podle Půty měla paradoxně kompenzace dokonce ještě snížit, a to kvůli letošnímu poklesu cen pohonných hmot.

Odbory: ANO vytváří umělý problém na vrub ČSSD

Stanovisko ministerstva se ale odborářům nelíbí, Kuchynka považuje důvody za irelevantní. „Že s tím měli před x lety zadavatelé a soutěžící počítat, je blbost. Je to nepředvídatelná změna ve sbírce zákonů. Když se změní DPH, tak se také změní všechno,“ uvedl.

Za stanoviskem ministerstva vedeném Karlou Šlechtovou (ANO) vidí navíc politický podtext. „Nám se zdá, že ANO vytváří umělý problém, který půjde na vrub ČSSD. A pak ho ANO s velkým halasem vyřeší. Na to já ale už nechci hrát,“ řekl. Proto podle něj nebudou ani vyhlašovat stávkovou pohotovost, ale rovnou přikročí ke stávce. „Pevně věřím, že k ní nakonec nedojde,“ dodal.

Mzdy řidičů autobusů by se měly podle dohody vlády a odborů zvýšit od Nového roku zhruba o třetinu z nynějších 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Zvýšit se má i příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami a nově by měl být zaveden také příplatek za náročné pracovní prostředí. Minimální garantovaný příjem řidiče autobusu při 60 hodinách čekání a rozvržené pracovní době v rozsahu 168 hodin se tak podle odhadu vlády zvýší přibližně o 7800 měsíčně.