Tramvajová zastávka bez zastavení. Přes Hlávkův most vozy jen projíždějí

Ani po roce existence se do jízdních řádů pražských tramvají nepodařilo začlenit tramvajovou zastávku na Hlávkově mostě. Podle policistů jsou refýže u Štvanice nebezpečné pro kolemjedoucí řidiče i případné cestující.

Video Události v regionech (Praha)
video

Reportáž: Opuštěná zastávka na Hlávkově mostě

Tramvajová zastávka leží na takzvané severojižní magistrále, která mimo jiné spojuje dálnice D1 a D8. Pražský dopravní podnik zastávku zřídil před rokem bez konzultace s policií.

„Výhrady máme především k zúžení jízdního profilu v oblasti tramvajové zastávky,“ uvádí mluvčí pražské policie Tomáš Hulan a jeho protějšek z ÚAMK Igor Sirota doplňuje, že jsou ostrůvky obehnané betonovým zátarasem nebezpečné pro motoristy, protože se refýžím musí vyhýbat, měnit směr a narušit plynulost jízdy přibrzďováním.

Policejní tipy: Ostrůvky rozšířit, silnici zúžit

Právě kvůli policejním výhradám ji ale dosud nemohou využívat cestující – a dva ostrůvky na Hlávkově mostě se tak staly už také terčem posměchu, když je lidová tvořivost přejmenovala na zastávku Čižinského a Mirovského podle starosty a zastupitele sedmé městské části, kteří zastávku prosazovali.

Protože se v okolí zastávky stalo už několik dopravních nehod, policisté Praze doporučují, aby magistrát rozšířil ostrůvky před přechodem pro chodce, silnici zúžil a upravil povrch vozovky; stávající dlažební kostky mohou klouzat a špatně se na nich brzdí. ÚAMK by preferovalo zastávku odstranit.

Magistrát ale od svého záměru ustoupit nechce a chystá se na Hlávkově mostě zasáhnout stavebně. „Následovat bude vypracování projektové dokumentace a zahájení dalších stavebních prací, aby byla lokalita bezpečná pro všechny účastníky,“ informuje pražský mluvčí Vít Hofman.