Vrah z tramvaje číslo 17 přiznal, že střílel kvůli penězům. Ženu oloupil o pár tisíc

Jan Holman, který podle vlastního přiznání zastřelil v únoru 2014 kvůli penězům čtyřiašedesátiletou ženu v pražské tramvaji číslo 17, sebral své oběti věci v celkové hodnotě 6545 korun. Vyplývá to z obžaloby. Hlavní líčení u pražského městského soudu začne 1. listopadu. Muži hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Čtyřiašedesátiletá žena, která 13. února 2014 nastoupila na pražském Palackého náměstí do tramvaje směřující do Modřan, zemřela podle spisu v době od desáté do půl jedenácté dopoledne. Holman si k ní prý přisedl mezi zastávkami Nádraží Braník a Obchodní náměstí, a to s úmyslem cestující zabít a zmocnit se jejích věcí. V tramvaji v té době nikdo další necestoval.

Holman údajně vytáhl z igelitové tašky nelegálně drženou pistoli s tlumičem, zasunul do ní náboj a z bezprostřední blízkosti vystřelil na zátylek ženy. Poté jí sebral kabelku, ve které měla hotovost 1700 korun, dále platební kartu, mobilní telefon, doklady a různé drobnosti. Nejdražším předmětem v tašce byly dioptrické brýle za 2000 korun.

Zbraň měl pachatel schovanou v chatě v Poříčí nad Sázavou

Pachatel následně z tramvaje utekl. Oloupená žena zemřela do několika minut, bezprostřední příčinou smrti bylo udušení po vdechnutí krve. Jejího zranění si všimli další cestující až poté, co se tramvaj otočila na konečné a jela zpět do centra.

Zbraň si pachatel opatřil zřejmě už v roce 2010 a pak ji schovával ve své chatě v Poříčí nad Sázavou. Na stejném místě si vyrobil i tlumič, tvrdí obžaloba.

Holman se policii přihlásil sám letos v květnu, tedy více než dva roky po činu. Kriminalisté poté zveřejnili, že si oběť vybral zcela náhodně. Podle informací ČTK má muž průměrnou inteligenci, znalci u něj ale konstatovali smíšenou poruchu osobnosti a problém s alkoholem.