Poválečný masakr ve Švédských šancích: Ostatky 200 obětí převezli do Přerova

Ostatky obětí poválečného masakru na návrší zvaném Švédské šance, které byly letos objeveny na olomouckém hřbitově, uložili historici v Přerově. Jde o pozůstatky téměř 200 žen a dětí karpatských Němců. Popravili je českoslovenští vojáci v červnu roku 1945.

Video Události v regionech plus (Ostrava)
video

Převoz ostatků

Zdroj: ČT24

Oběti zůstanou na přerovském hřbitově, kde již spočívají jejich muži, otcové či bratři. Na poslední cestě z Olomouce do Přerova bude oběti doprovázet farář a jejich žijící příbuzní, řekla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová. 

Ostatky žen a dětí byly pietně umístěny do kaple na přerovském hřbitově. „V příštím roce plánujeme rozšíření hrobu, v němž jsou pozůstatky mužů. K těm uložíme i popel žen a dětí - a v den výročí červnového masakru tu opět uspořádáme pietní akt,“ uvedl přerovský primátor Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov).

Historik hledal umístění hrobu na ministerstvu

Exhumaci těl provedli historici v říjnu roku 1947. Oběti masakru po smrti rozdělili - muži byli pohřbeni v Přerově, zatímco ostatky žen i dětí byly převezeny do krematoria. Jejich popel byl poté ve dvou bednách ze zinkového plechu uložen na městském hřbitově v Olomouci. Dlouhé roky se ale přesně nevědělo kde. Přerovský historik František Hýbl místo našel po výzkumech v archivu ministerstva vnitra.

Video Dokument z dílny ČT: Masakr na Švédských šancích
video

Dokument z dílny ČT: Masakr na Švédských šancích

„Na základě těchto informací jsme s ředitelem hřbitovní správy přímo na místě určili předběžné místo uložení. To se letos na základě detektorů potvrdilo,“ nastínil historik. Podle něj za rozdělením ostatků příbuzných stojí Státní bezpečnost, která chtěla zamaskovat fakt, že mezi oběťmi byly i ženy a děti.

Masakr karpatských Němců československými vojáky na návrší zvaném Švédské šance u Přerova si od letošního června připomínají také obyvatelé Olomouce. Zástupci města na zdejším ústředním hřbitově odhalili pamětní desku věnovanou 267 obětem této tragédie, která byla jedním z nejhorších případů msty na německy mluvícím obyvatelstvu v poválečném Československu.

Vzpomínání na poválečný masakr
Zdroj: ČTK
Autor: Luděk Peřina

Pamětní desku zdobí nápis „Kdo chrání viníky - sám se dopouští viny“, podle zástupců Olomuce by to mělo být memento i výstraha pro další generace. Na snímku je sólistka opery Moravského divadla Olomouc Barbora Martínková-Polášková, která zazpívala československou hymnu.