Kojenci mají pohybové vady. Počet nemocných strmě roste

Stále více kojenců a batolat musí pravidelně cvičit pod dohledem fyzioterapeutů. Už v raném věku mají tyto děti pohybové vady. Například na prostějovském rehabilitačním oddělení zaznamenali až 60% nárůst těchto pacientů. Výjimkou nejsou ani dvoutýdenní děti.

Už ve Štěpánových dvou měsících si Petra Tichá všimla, že se její syn otáčí hlavně na pravou stranu. Levou ruku téměř nepoužíval. Podle fyzioterapeutů první známka špatného pohybového vývoje.

Její potomek musí proto pod dohledem odborníků absolvovat takzvanou Vojtovu metodu. Jde o formu cvičení, která přináší výborné výsledky již po několika měsících. „Nejen v ordinaci fyzioterapeutky. S šestiměsíčním Štěpánem musí jeho máma cvičit minimálně čtyřikrát denně i doma,“ zjistila redaktorka České televize Zuzana Kozáková Glacová.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Kojenci mají pohybové vady

Zdroj: ČT24

Pokud se maminka na cvičení s kojencem necítí a nestačí jí k tomu síly, doporučují fyzioterapeuti, aby s léčbou pomohli také otcové. „Stává se, že některé maminky to nezvládnou, takže zapojujeme i tatínky. Provádějí některý ze cviků, který maminka není schopna udržet,“ sdělila prostějovská fyzioterapeutka Ilona Malá.

Podle její kolegyně Daniely Němcové ale nestačí jen správné cvičení. Děti musejí ležet či posedávat také ve správné poloze. Jinak o veškeré pokroky v hybnosti, které získaly díky speciálnímu cvičení, rychle přijdou.

S pohybovými vadami se některé děti už rodí. Platí to hlavně u těch předčasně narozených. Za nárůstem těchto případů je ale podle lékařů také fakt, že rodiče i pediatři na správný vývoj a držení těla dbají už u několikatýdenních dětí.