Léčba je přitom velmi rychlá a účinná. „Odborník si s onemocněním poradí za jediný den,“ poznamenal redaktor České televize Petr Mecner s tím, že ve srovnání s loňskem je nárůst počtu nemocných svrabem v kraji asi pětinový.
Nepříjemné svědivé onemocnění se přenáší při úzkém tělesném kontaktu s nemocným. Podle hygieniků se může zdravý člověk nakazit i pobytem v prostředí, kde se nakažené osoby pohybují. Problematickými místy mohou být například věznice, ale i zdravotnická či sociální zařízení. Inkubační doba je čtyři až šest týdnů.

Stoupá počet případů onemocnění svrabem
Svrab se už objevil také u železničního dopravce RegioJet. Touto snadno léčitelnou kožní nemocí trpěli čtyři členové jeho posádky.
„Onemocnění přinesl jeden ze zaměstnanců zvenčí,“ poznamenala mluvčí firmy Radka Šťávová. Jeden ze zaměstnanců poslal médiím informaci o špatném hygienickém stavu míst, kde posádky přespávají. „Na to jsme okamžitě reagovali a nechali ve všech městech byty hloubkově vyčistit. Byli jsme v kontaktu i s hygieniky a dbali jejich doporučení. Hygiena je pro nás prioritou, proto jsme přijali i opatření, která nebyla nezbytná,“ řekla Šťávová.
RegioJet přepravuje cestující vlaky na trase mezi Prahou, Ostravskem a dále na Slovensko až do Košic. Některé vlaky zajíždějí do Starého Města a na Slovensku do Zvolena. Jezdí také na vnitrostátních linkách na Slovensku z Bratislavy do Košic a do Komárna.
V celém Česku se v posledních týdnech objevilo 2,5 tisíce nových případů svrabu, což je nejvíce za posledních deset let. Jen za srpen se k dermatologům dostalo více než 2200 pacientů. Nejvíce onemocnění pochází podle statistiků ze severní Moravy, Přerovska a Ústecka.