Zlínský náměstek Stříbný rezignuje. Chtěl pomoct přítelkyni získat městský byt

Z vedení Zlína odejde primátorův náměstek Dalibor Stříbný z hnutí ANO. Důvodem je jeho osobní selhání, pokusil se prostřednictvím bytové komise přidělit městský byt své přítelkyni, mělo jít o mimořádné přidělení mimo pořadník, sdělil mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. Stříbný podle jeho slov své pochybení uznal. Sám rezignuje na svou funkci v městské radě a opustí i zastupitelstvo.

Dalibor Stříbný
Zdroj: ČTK Autor: Josef Omelka

Zlínský náměstek Dalibor Stříbný se za své jednání omluvil. „Chtěl jsem pomoci a nedomyslel jsem to do konce, je to moje hloupost a nezkušenost, ze které vyvozuji osobní zodpovědnost,“ uvedl. Stříbný byl uvolněným radním, na starosti měl kulturu a bydlení. Jeho kompetence dočasně převezme primátor. Hnutí ANO mezitím navrhne, kdo by Stříbného mohl nahradit.

„Dostal jsem podnět, a ten se potvrdil. Jde o lidské i politické selhání. Tyto praktiky nehodláme tolerovat a od příchodu do politiky se vůči nim vymezujeme, jak já, tak i lídr našeho koaličního partnera Patrik Kamas (ANO). Je dobře, že Dalibor Stříbný z rady v nejkratší možné době odejde,“ uvedl primátor Miroslav Adámek (STAN).

Snahu náměstka získat byt pro přítelkyni podle mluvčího Zdeňka Dvořáka odhalily kontrolní mechanismy radnice. „Proto se ani nedostala do programu jednání rady města,“ řekl mluvčí.

Dotyčný byt se podle mluvčího nachází na Podlesí na sídlišti Jižní Svahy. Součástí nájemní smlouvy měla být i smlouva o budoucí smlouvě o převodu bytové jednotky do majetku nájemkyně. 

Složení koalice ve Zlíně to neovlivní

Krajské město vede koalice STAN a ANO, v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu má 26 křesel. Odchod Stříbného bude první personální změnou ve vedení města od voleb v roce 2014, ale složení koalice se kvůli tomu měnit nebude.

„Jde o selhání jednotlivce, ne koaličního partnera jako celku. Pokračujeme tedy dál. Věřím však, že se nic podobného už nebude opakovat. Zdůrazňuji, že jsme byli zvoleni proto, abychom pracovali pro město a jeho obyvatele, ne pro vlastní prospěch,“ uvedl Adámek. Podle dalšího náměstka za ANO Patrika Kamase se stala chyba, kterou lze řešit jen odchodem. „I pro nás to bylo jediné možné řešení. Mohu všechny ujistit, že podobná pochybení nehodláme tolerovat,“ řekl Kamas.

Starostové a nezávislí volby ve Zlíně vyhráli, získali 18 mandátů, hnutí ANO bylo s osmi mandáty druhé. V opozici skončili sociální demokraté, lidovci, kteří kandidovali společně s hnutím Zlín 21, a komunisté.