Lidé si z dovolených přivážejí závažné nemoci. Od boreliózy po žloutenku

Z exotických destinací si turisté vozí nejrůznější infekce, které nejsou v Česku běžné. Podle lékařů čeští turisté podceňují prevenci a příliš se neočkují. Z cestování po Česku si lidé nejčastěji přivezou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu. Ze zahraničí pak třeba žloutenku typu A, které se ale dá předejít.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Václav Pancer

„Lidé nejsou dostatečně informovaní, zejména od cestovek, čím by se měli naočkovat,“ řekl Petr Kumpel, primář Infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě.

Jeho kolegové se letos starali i o šestatřicetiletého Tomáše Petrečka. Mladý sportovec si přivezl závažnou bakteriální infekci, takzvanou Q horečku, se kterou se zdravotníci u nás setkávají spíše výjimečně. „Byl jsem v nemocnici zhruba dvanáct dní a za tu dobu jsem zhubl asi pět kilo,“ uvedl Tomáš Petreček.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Nemoci z dovolených

Zdroj: ČT24
 

Zatímco před touto nemocí by Tomáše Petrečka očkování neochránilo, v řadě jiných chorob dovozených z cest ale pomůže problémům předejít. Podle Petra Krumpela je totiž dostupná celá řada očkování, lidé jich ale nevyužívají.

Častá je i horečka Dengue

Podle lékařky Hany Zelené ze Zdravotního ústavu si lidé vozí z dovolených z virových infekcí nejčastěji horečku Dengue. „Má podobné příznaky jako právě virus zika,“ dodala.

Potřebné testy provedou například zde. Umějí i testovat cestovatele jako jediní v republice na virus zika. Potvrzovací test na přítomnost protilátek sice není stoprocentní, proti komerčním testům je ale výrazně spolehlivější a v tuto chvíli je nejpřesnějším existujícím testem na prokázání protilátek.

Virus zika primárně přenáší komáři vyskytující se především v latinskoamerických a karibských zemích. Začal se šířit zhruba před rokem v Brazílii. Způsobuje mikrocefalii, tedy těžkou vývojovou poruchu, která u lidských plodů předčasně ukončuje růst mozku.

Lékaři proto radí cestovatelům, aby se vždy před odjezdem poradili s odborníky. Pokud míří do exotické destinace, tak ideálně měsíc dopředu, aby se stihla případná očkování.

Z tuzemska si lidé vozí boreliózu i encefalitidu

Nejen v exotických destinacích se lidé nakazí závažnými chorobami. Hlášeny jsou i případy onemocnění tuzemských výletníků klíšťovou encefalitidou a boreliózou. Moravskoslezští krajští hygienici však v loňském roce zaznamenali nejméně případů klíšťové encefalitidy i lymské boreliózy za posledních 15 let.

Klíšťovou encefalitidou loni onemocnělo 16 lidí, zatímco o rok dříve jich bylo 33, u lymské boreliózy hygienici evidují 169 případů, o rok dříve to bylo o stovku více.

Důvodem nižšího počtu onemocnění bylo podle hygieniků zřejmě loňské velmi teplé a suché počasí, které klíšťatům nesvědčí. Klíšťata se vyskytují na celém území Moravskoslezského kraje s výjimkou nejvyšších partií Jeseníků a Beskyd. I když v loňském roce hygienici zaznamenali výskyt klíšťat i v oblasti Pradědu.

V letech 2000 až 2015 bylo v regionu hlášeno celkem 632 potvrzených onemocnění klíšťovou encefalitidou, nejvíce nemocných bylo v letech 2006 a 2011.

U onemocnění lymskou boreliózou hygienici v posledních 15 letech evidují v regionu více než 6000 případů onemocnění, kdy největší riziko hrozí na Bruntálsku. Proti lymské borelióze ale v současnosti není k dispozici očkovací látka. Prevencí je důkladná prohlídka těla a co nejrychlejší odstranění nalezených klíšťat. Důležité je rovněž sledovat okolí místa přisátí klíštěte. Pokud se na něm objeví červená skvrna, je třeba navštívit lékaře.