Řidiči znojemské MHD budou stávkovat. Rozhodly o tom odbory

Řidiči znojemské MHD vstoupí v září do časově neomezené stávky. Rozhodly o tom jejich odbory, které požadují pro zaměstnance firmy ZDS-Psota ze Znojma vyšší mzdy. Právě oni zajišťují dopravu nejen na linkách v obci, ale také některé meziměstské spoje v kraji. Přesný termín zahájení stávky už znají, ale zveřejní jej až tři dny před jejím začátkem.  

Autobus znojemské hromadné dopravy
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

Odboráři podle svých slov už nemají jinou možnost, než stávkovat. Vedení firmy totiž nemá peníze na navýšení platů a ani nenavrhlo žádný kompromis. „Stávka bude jednoznačně časově neomezená. Řidiči do práce nenastoupí a uvažujeme i o mítinku zaměstnanců,“ uvedl zástupce odborářů Libor Weinstein.

Podle něj jde do stávky 90 procent zaměstnanců firmy, což jsou z velké většiny řidiči. Odboráři drželi stávkovou pohotovost od dubna a vedli řadu jednání s vedením firmy i s pomocí z ministerstva práce a sociálních věcí. Ředitel firmy Petr Chadim již dříve uvedl, že peníze na zvýšení platů nejsou. Dopravce dostává peníze od města a od kraje podle dříve uzavřených smluv. 

Odbory chtějí vyšší mzdu i prémie 

Odbory chtějí hodinovou mzdu řidiče 90 korun, přičemž do pracovní doby se má počítat i čas, kdy je řidič v práci, ale nejede. K tomu mají zaměstnanci dostávat 20 procent prémie, celkem tedy 108 korun za hodinu. „Prémie by měl řidič dostat, pokud bude jeho práce bezchybná. Jsme ochotni se v kolektivní smlouvě dohodnout na podmínkách jejich vyplácení,“ řekl už dříve Weinstein.

Nyní řidiči dostávají 100 korun za hodinu jízdy a 50 korun za hodinu takzvané čekací doby. Průměrně řidič stráví v práci měsíčně 230 až 280 hodin, hodinová mzda se tak pohybuje mezi 82 a 85 korunami, což je za měsíc kolem 21 tisíc. Pro letošek se mzdy zvyšovaly o 4,3 procenta a kolektivní smlouva vznikla teprve letos, dříve odbory ve firmě nepůsobily. Firma měla loni 113 zaměstnanců, z toho 87 řidičů. 

V této chvíli Odborový svaz dopravy usiluje o celostátní zvýšení mezd řidičů a stále není zažehnaná možnost republikové stávky. Velká stávka odborů v dopravě před pěti lety ochromila celé Česko. V Praze například poprvé v historii nevyjelo metro, v celé zemi se na 24 hodin zastavila vlaková doprava, MHD fungovala omezeně i v Brně, Olomouci či Ústí nad Labem. Důvodem protestu byl nesouhlas s vládními reformami.