Za skladování min navrhl žalobce vězení. Znalci se neshodli, zda jsou zakázané

Za skladování údajně zakázaných výbušnin žádá státní zástupce pro pět obžalovaných tresty od tří do 6,5 roku, pro dva z nich podmíněné. Firmám Excalibur Army a Real Trade Praha pak navrhl peněžité tresty ve výši deset a pět milionů korun. Případ se týká objevených min v areálu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Aktérům hrozí až 12 let, firmám i zrušení. Vinu popírají.

Nejvyšší trest navrhl státní zástupce Petru Kratochvílovi
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

„Jedná se o zakázané bojové prostředky, jejichž dovoz je jednoznačně v rozporu s platnou legislativou,“ uvedl státní zástupce Leo Foltýn. Podle obžaloby společnost Real Trade Praha (obchodní agentura propojená se zbrojařskou firmou Excalibur Army) koupila od dceřiné maďarské společnosti firmy Excalibur Army na začátku roku 2012 vojenský materiál včetně 269 min typu MON-100 a 232 min typu MON-200. Podle Foltýna jde o protipěchotní miny zakázané právními normami ČR i mezinárodněprávními normami navazujícími na Ottawskou konvenci.

Zmocněnec firmy Excalibur Army Andrej Čírtek ale už dříve uvedl, že Ottawská úmluva nezakazuje protipěchotní miny, ale miny, které explodují přítomností, blízkostí nebo kontaktem osoby. Za zakázané je podle něj nepovažuje ani maďarský stát. Podle Foltýna ale postoj Maďarska není rozhodující, určující je česká legislativa.

Dále uved, že se postup obžalovaných vymykal běžným praktikám při zahraničním obchodu s vojenským materiálem. Podle Foltýna věděli, že mohou porušit zákon a zapříčinit další lidské katastrofy. Obhájkyně Dana Libochowitzová ale odmítla, že by obžalovaní měli v úmyslu dovézt do Česka něco zakázaného. Podle ní navíc miny nejsou konvencí zakázané. „Obžaloba ani nehodnotí, proč je za zakázané považuje,“ řekla obhájkyně.

Video Události v regionech (Brno)
video

Redaktor Josef Kvasnička komentuje probíhající soud

 

Stíhání je vedeno pro vývoj, výrobu a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence pro zahraniční obchod s vojenským materiálem. Podle druhého z obhájců Pavla Jelínka úmyslné jednání obžalovaných, které je podmínkou této právní kvalifikace, prokázáno nebylo. „Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vykonstruoval kauzu a uvedl státního zástupce v omyl,“ uvedl Jelínek.

Zbrojař odmítl dovoz zakázaného materiálu

Nejvyšší trest, šest let až 6,5 roku, Foltýn navrhl předsedovi představenstva Real Trade Praha a jednateli Excalibur Army Petru Kratochvílovi. Pět let ve vězení má strávit dřívější prokuristka Real Trade Praha Ivana Linhartová a bývalý místopředseda představenstva Real Trade Praha Vít Paulíček. Tříleté tresty podmíněně odložené na pět let státní zástupce žádá pro hlavního zbrojíře Excalibur Army Romana Štiku a pro bývalého skladníka Excalibur Army ve Vrběticích, nyní starostu obce Bohuslavice nad Vláří Františka Machuču.

U soudu ve středu vypovídal i zbrojař Jaroslav Strnad, který odmítl, že by jeho firma Excalibur Army dovezla do skladu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku zakázaný materiál. „Jsem přesvědčen o tom, že mí lidé se ničeho nezákonného nedopustili,“ uvedl.

Jaroslav Strnad

Jaroslav Strnad

majitel Excalibur Army

„Zajímala nás munice do tanků a dělostřeleckých systémů a miny do minometů. Vůbec nás nenapadlo, že od maďarské vlády bychom nakoupili materiál, který by byl problémový. I z Maďarska jsme ujišťováni, že miny nejsou zakázané.“

Jaroslav Strnad

majitel Excalibur Army

Znalci se v květnu u soudu neshodli, zda jsou miny nalezené ve skladu zakázané. Pavel Studený z kriminalistického ústavu policie v Praze tvrdil, že MON-100 a MON-200 jsou zakázané protipěchotní miny. Naopak podle Karla Koubíka, kterého oslovila k vypracování znaleckého posudku policie, není možné říct, zda zakázané jsou.

Kauza skladování nesouvisí s výbuchy

V areálu ve Vrběticích na Zlínsku předloni v říjnu a listopadu vybuchly dva sklady s municí. Při první explozi zahynuli dva lidé. Oba vybuchlé sklady si ale pronajímala jiná společnost, ostravská firma Imex Group. Kauza skladování údajně zakázaných výbušnin s explozemi ve Vrběticích nesouvisí, miny byly nalezeny při kontrole až v prosinci roku 2014.