Zatímco dálnice dostává nový kabát, Vyškov trápí náklaďáky plné betonu

Města a obce dlouhodobě řeší, jak se vypořádat s nadměrnou dopravní zátěží během prázdninových oprav dálnic a silnic vyšších tříd. Přes centra měst totiž vedou objížďky nebo se tudy dopravuje materiál na stavbu. Dochází tak k paradoxní situaci, kdy při opravě dálnice místní komunikace pod tíží aut trpí. To je případ Vyškova, kde Metrostav přes město dováží beton na opravovanou dálnici D1.

Video Studio 6
video

Zatímco dálnice dostává nový kabát, Vyškov trápí náklaďáky plné betonu

Beton na opravu dálnice D1 totiž firma vyrábí v lomu v Opatovicích nedaleko Vyškova a osmikilometrová trasa k opravovanému úseku dálnic vede po úzkých silnicích třetí třídy a dále právě přes město. Právě proto má vyškovská radnice strach o stav vozovky, kterou podle ní zvýšená frekvence nákladních aut poškodí. Cestu si proto před začátkem prací nafotila, aby v případě zhoršení jejich stavu mohla po firmě žádat peníze na opravu.

Podle Metrostavu ale ve Vyškově došlo ke zvýšení dopravy o deset procent, což nemůže vést ke zničení místních vozovek. Pokud ale radnice poškození prokáže, je možné ho řešit zpětně. Podle Ředitelství silnic a dálnic záleží vždy na individuálním prošetření situace, obecně by ale náklady na opravy využívaných komunikací měly být zahrnuty do celkové ceny zakázky. V případě Vyškova tomu tak ale není.

Probíhající modernizace a výstavba na dálnici D1
Zdroj: ŘSD

I když je centrem pozornosti na dálnici D1 v posledních letech modernizace úseku mezi Prahou a Brnem, velké potíže působí také letní uzavírky u Vyškova, které probíhají každoročně již od roku 2012. Ta letošní postihla úsek mezi 220. a 229. kilometrem a potrvá až do 21. srpna. Letošní etapa, za kterou ŘSD zaplatí 139 milionů korun, je předposlední. Zcela hotová by měla být rekonstrukce celého úseku napřesrok.