Havířovská koalice se rozpadla. Komunisté budou vládnout s ČSSD

V Havířově na Karvinsku se rozpadla koalice hnutí ANO, komunistů a Hnutí pro Havířov. Vládnoucí KSČM povede město nově ve spolupráci se sociálními demokraty. Primátorem zůstává Daniel Pawlas (KSČM). V jedenáctičlenné městské radě bude mít KSČM šest křesel, zbytek připadne ČSSD.

Radní za hnutí ANO a Hnutí pro Havířov odvolali v pondělí městští zastupitelé. Na uvolněná křesla zvolili zástupce ČSSD a KSČM.

Rozpad koalice ovlivnil odchod tří členů hnutí ANO - Darji Tomaniecové, Petera Hrabčáka a Ivana Bureše, který byl zároveň náměstkem primátora, z klubu zastupitelů ANO. Podle primátora tak přestalo být hnutí stabilním partnerem a komunisté se nakonec na spolupráci domluvili se sociálními demokraty.

„Za vším je volba nového předsedy strany. Mandát obhájil Ivan Bureš, členové ale volbu zpochybňují. Vše má řešit dokonce centrála strany,“ zjistil redaktor České televize Radek Wiglasz. Sporů je podle něj ale více. Minulý týden tak tři zastupitelé opustili klub a přesunuli se ke KSČM.

„Ta situace v hnutí ANO je poměrně dramatická, prakticky se rozpadla místní organizace. Situace je u nich naprosto nepřehledná, i snaha o dohodnutí smíru ztroskotala. Chceme zůstat ve vedení města, a tak jsme začali jednat se sociální demokracií,“ vysvětlil důvod změn Pawlas.

Dodal, že většinu v radě bude mít KSČM. Z pěti radních za ČSSD budou dva na pozici náměstků - hospodářský rozvoj bude mít na starosti Karel Šlachta a sociální rozvoj Jana Feberová. Radními se stali Pavel Rapant, Alena Zedníková a Jiří Martinek z ČSSD a Soňa Ryšánková Dosedělová z KSČM.

Rozpad koalice

Komunisté už minulé volební období město se sociálními demokraty vedli. Po volbách dali přednost hnutí ANO a sociální demokraté, přestože vyhráli volby, skončili v opozici. „Hnutí ANO mělo dost času se zkonsolidovat a zavést se na té komunální úrovni, a to se nepovedlo. Sociální demokracie prošla určitou sebereflexí,“ míní Pawlas.

Těsně po volbách komunisté měli problém s tehdy navrhovaným personálním obsazením ze strany ČSSD. „Teď jsou to úplně noví lidé, to znamená, že by ta spolupráce mohla úspěšně do těch dalších komunálních voleb vydržet,“ míní Pawlas.

Podle Martinka (ČSSD) je vytvoření nové koalice příležitostí k tomu, aby sociální demokraté mohli realizovat svůj volební program. „Dva roky jsme tady sledovali hádky a myslím si, že důležité je pracovat pro město,“ míní Martinek.

Koalice prý odráží výsledek voleb. Martinek je spokojen i s rozdělením resortů, za něž budou odpovědní náměstci za ČSSD. „Určitě jsou to resorty, které velice významně mohou ovlivnit kvalitu života ve městě,“ míní Martinek.

  • Zastupitelstvo v Havířově má 43 členů. Volby vyhrála ČSSD se ziskem 15 mandátů, druzí komunisté mají 13 křesel, ANO po volbách obsadilo deset míst, Hnutí pro Havířov tři a lidovci dvě křesla.

Krajský předseda moravskoslezské organizace hnutí ANO a havířovský zastupitel Josef Bělica novinářům řekl, že hnutí obdrželo výpověď koaliční smlouvy, kterou nemělo možnost ani komentovat. „Takže je to jednostranné,“ uvedl.

Odchod tří zastupitelů z hnutí ANO považuje za zástupný důvod pro rozpad koalice. „Jsme poměrně stabilní partner a máme stabilní zastupitelský klub. To, co se stalo, že tři naši členové ho opustili, to jsou prostě příhody, které život přináší,“ uvedl.

Podle něj koalice mohla dále fungovat. „Navíc ti tři lidé, kteří odešli z našeho zastupitelského klubu, deklarovali svůj přechod ke KSČM. To znamená, že koalice jako taková nepřišla o žádný hlas. To je na celém tom absurdní,“ dodal.

Daniel Vachtarčík z Hnutí pro Havířov, který rozpadem původní koalice a vznikem nové dvojkoalice přišel o místo náměstka, na jednání uvedl, že hnutí dosud výpověď koaliční smlouvy hnutí neobdrželo.

  • Zástupci stran, které v Moravskoslezském kraji zvítězily v komunálních volbách, byli většinou při vyjednávání o městských koalicích úspěšní. Své zástupce měli po komunálnich volbách z roku 2014 ve vedení téměř všech radnic statutárních a bývalých okresních měst. Výjimkou byla ale pouze Ostrava, kde vítězné ANO skončilo po neúspěšném vyjednávání v opozici, stejně jako ČSSD v Havířově.
  • Vznik nové koalice v Havířově ostře kritizoval tehdejší lídr ČSSD dřívější primátor Zdeněk Osmanczyk. Podle něj strany podvedly voliče, protože nerespektovaly jejich vůli. Bezprostředně po volbách se přitom hovořilo o vzniku koalice ČSSD a komunistů, kteří už na radnici společně působili.