Léčí se z těžké závislosti na alkoholu. Poběží půlmaraton

Na sobotní olomoucký půlmaraton se přihlásilo přes 6 tisíc lidí. Na startovní listině je také Michal Pechal, který už tři čtvrtě roku žije v Domě pod svahem. V zařízení Armády spásy, kde se dobrovolně snaží muži závislí na alkoholu a automatech vrátit do normálního života.

Půlmaraton. Ilustrační foto
Zdroj: ČT Brno

Michalu Pechalovi bude brzy čtyřicet. Polovinu života byl těžce závislý na alkoholu, žil na ulici. Několikrát se pokoušel léčit. „Běžím to i kvůli sobě. Chci si dokázat, že nejsem kvůli alkoholu tak na dně,“ uvedl.

Trénovat začal v dubnu. Do budoucna chce alkohol vytěsnit ze svého života. „Začít nový život, mít bydlení i práci. A také se oženit,“ sdělil.

Video Bývalý alkoholik chce uběhnout půlmaraton
video

Bývalý alkoholik chce uběhnout půlmaraton

Zdroj: ČT24

V havířovském Domě pod svahem žije momentálně 15 mužů. Maximálně tady mohou strávit rok a půl. Mají zde pravidelné terapie, ale také pracují. Pokud to vše zvládnou, mohou odejít bydlet do takzvaného tréninkového bytu armády spásy.

 

Sobotních 22 kilometrů uběhnou ti nejlepší za hodinu. Michal Pechal věří, že jeho jméno bude na seznamu těch, kteří půlmaraton úspěšně dokončili.

Sportovat budou i vozíčkáři 

V Olomouci se o víkendu odehraje také netradiční čtyřiadvacetihodinová štafeta na invalidním vozíku. Zúčastní se jí stovky lidí. Podle předsedy spolku Trend vozíčkářů Olomouc Milana Langera štafeta odstartuje v pátek ráno ve Smetanových sadech u restaurace Fontána a skončí v sobotu.

„Smyslem akce je propojení široké veřejnosti se světem lidí užívajících vozík k běžnému pohybu formou zábavné štafety absolvované na invalidním vozíku. Cílem je zapojit do jízdy co největší počet účastníků, a to i v nočních hodinách,“ uvedl Langer.

Štafeta bude součástí doprovodného programu olomouckého půlmaratonu. Forma štafety byla podle organizátorů zvolena záměrně jako symbol tvorby řetězce, jehož články jsou lidé bez zdravotních omezení i lidé se zdravotním handicapem.

Půlmaraton poběží zase více lidí

Na start olomouckého půlmaratonu se postaví víc běžců než loni. Pole se tak rozroste o několik stovek běžců. Zatímco loni v ulicích Olomouce běželo 5500 závodníků, letos jich v sobotu 25. června bude 6200. Na start se vedle elitních afrických běžců postaví také olomoucká běžkyně a jedna z nejlepších českých vytrvalkyň Petra Kamínková, řekl koordinátor závodů RunCzech Tomáš Mirovský.

V sedmém ročníku se trasa olomouckého půlmaratonu poběží v obráceném směru a kvůli opravám silnic dozná menších změn. Nepoběží se po ulicích 1. máje a 8. května. Nová otočka bude v Lazecké ulici. „Věříme, že změny budou pro běžce pozitivní. Drobné úpravy by měly zlepšit propustnost trati a komfort závodníků. Tím, že se nepoběží po kostkách v centru města, by navíc měly padat rychlejší časy,“ podotkl Mirovský.

Olomoucký půlmaraton je největší běžeckou akcí na Moravě a po pražském závodu druhým největším půlmaratonem v Česku. Vedle závodu pro jednotlivce budou připraveny také čtyřčlenné nebo dvoučlenné štafety i rodinný běh. V prvním ročníku běželo v Olomouci 1500 lidí, letos by jich mělo být celkem 9300.