Na chřipku v této sezoně zemřelo 84 lidí. Čtvrtina byla z Moravskoslezského kraje

Na chřipku zemřelo v Česku od loňského září do letošního května 84 lidí. V této sezoně zaznamenali hlavně moravskoslezští krajští hygienici desítky závažných případů onemocnění. Svou daň si vybrala i takzvaná prasečí chřipka. Dvacet osob na následky choroby zemřelo.

Vyšetření
Zdroj: ISIFA/SME Autor: Ján Krošlák

Podle Ireny Martinkové z Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje je to podstatně více než v předchozí chřipkové sezoně. Tehdy v kraji evidovali 28 závažných případů a dvě úmrtí.

Mezi 57 těžkými případy letošní chřipkové epidemie bylo 35 mužů a 22 žen. Kromě jedné osoby nikdo nebyl očkován. Nejvíce závažných případů bylo ve věkové skupině 15 až 64 let, a to celkem 38 lidí. Naopak ve věkové skupině do 15 let vážně onemocnělo jedno dítě. Nejvíce těžkých případů bylo v Ostravě. Ve spojitosti s chřipkou zemřelo 13 mužů a sedm žen, průměrný věk byl 57 let. Šlo ale převážně o pacienty, kteří zároveň trpěli nějakým jiným závažným onemocněním.

Nakažených pacientů prasečí chřipkou bylo od začátku roku podle odborníků nejvíce za posledních 6 let. Jen v Moravskoslezském kraji epidemiologové zaznamenali 40 vážných případů. V ostravské Fakultní nemocnici se jich léčilo dvanáct. Osm z nich muselo být napojeno na Ekmo – přístroj, který dočasně nahrazuje funkci plic nebo srdce. Jednou z takových pacientek byla i Radka Czeczotková.

V kritickém stavu zůstala tři týdny. Podle Jana Mácy, zástupce přednosty Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FNO, museli lékaři v jejím případě odvést krev z žilního systému a prohnat ji přes plicní pumpu přes oxygenátor. „Zde dojde k výměně plynů a krev se vrátí zpátky do krevního oběhu,“ poznamenal Máca. 

Bez této léčby by Radka Czeczotková a další nakažení pacienti nepřežili. Léčba je ale drahá. Pojišťovna ji totiž plně nehradí. „Léčení mimotělním oběhem nás stálo 4 miliony korun, které jsme nedostali zaplacené od pojišťoven,“ dodal ředitel Fakultní nemocnice Ostrava David Feltl.

V Moravskoslezském kraji byl v letošní chřipkové sezoně počet hlášených akutních respiračních infekcí vyšší nebo shodný s celostátním průměrem. Nejvyšší nemocnost hygienici zaznamenali počátkem února, ale nemocnost nepřekročila epidemický práh, tedy 1600 až 1700 případů na 100 000 obyvatel.

V regionu bylo v letošní chřipkové sezoně proti onemocnění očkováno zhruba 4,6 procenta lidí, což je zhruba o 0,3 procenta méně než v sezoně 2014/2015.

Chřipka již ustoupila

Chřipka se nyní mezi lidmi vyskytuje jen sporadicky. Mírnou převahu má takzvaný typ B. „Nemocnost odpovídá roční době,“ uvedla vedoucí národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková.

Připomněla však, že i v této fázi se ještě objevují komplikované průběhy a úmrtí. V období, jež zahrnuje zhruba osm měsíců, bylo hlášeno téměř 300 závažných případů chřipky, nejčastějším původcem byl virus A H1N1. Převážná většina komplikovaných pacientů měla některé ze základních chronických onemocnění, vesměs tito nemocní nebyli očkováni proti chřipce, případně záznam o tomto očkování chybí.

Vrchol chřipkové epidemie zasáhl Česko na sklonku února. Počátkem března nemocných postupně ubývalo. Celková nemocnost dosáhla 1284 případů na 100 000 obyvatel. Nejvíc zasažen byl Liberecký kraj, ve kterém hygienici evidovali 1499 případů na 100 000 obyvatel.

V současnosti drtivá většina evropských zemí hlásí neepidemickou situaci. Celkové množství pacientů trvale klesá.