Chodníky v centru Prahy bez segwayů. O zákazu rozhodnou radní

Praha zřejmě zakáže provoz vozítek segway v Pražské památkové rezervaci a jejím okolí. Zahrnuje to i oblíbená turistická místa jako Pražský hrad, Staroměstské a Václavské náměstí nebo Vyšehrad. V úterý mají návrh nařízení projednat pražští radní. Zatím není jasné, od kdy by zákaz platil.

Na chodnících, na stezkách pro cyklisty a chodce a v pěších a obytných zónách v historickém jádru Prahy se v budoucnu lidé nemají pohybovat na vozítkách segway.

„Po projednání s městskou částí Praha 1, která eviduje nejvíce stížností na provoz segwayů, byla vybrána varianta, kde po schválení nařízení bude zakázáno používat segway na území Pražské památkové rezervace a na přilehlém území, a to včetně lokality ohraničené ulicemi Legerova, Rumunská, náměstí Míru a Anglická,“ píše se v materiálu, který mají v úterý radní projednat.

Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, kdy zákon vymezil a definoval, co to je segway. Do té doby na vozítka zákon pohlížel jako na chodce. Jedinými osobami, pro které tento zákaz nebude platit, jsou policisté, kteří segway příležitostně využívají.

Na některá místa už lidé na vozítkách segway nesmí

Praha měla připraveno několik variant, kde by jízda na segway byla zakázána. Mezi nimi například ta, kdy by nesměly jezdit v oblasti, kde je zároveň zákaz vjezdu aut nad 3,5 tuny, tedy území Prahy 1 a 2, případně zákaz vjezdu aut nad 6 tun. Město také pracovalo s verzí, že by vytvořilo seznam ulic, kam by vozítka nesměla.

Na provoz vozítek si dlouhodobě stěžovali obyvatelé a radnice Prahy 1. Právě tady jezdí tato vozítka nejvíce. Praha 1 dříve navrhovala, aby mohla jezdit jen ve vymezených oblastech, navíc s povolenkami a vybavená GPS. Zakázala už vjezd do průchodu Richterova domu mezi Michalskou ulicí a Malým náměstím. Od srpna loňského roku platí zákaz také pro Kampu.