Kauza anabolik z Mírova: Soud potvrdil dozorci podmíněný trest

Bývalý dozorce Oldřich Novák distribuoval za zdi mírovské věznice přípravky na cvičení včetně anabolik. Novák si definitivně odpyká podmíněný trest 20 měsíců s tříletým odkladem. Muž navíc po dobu tří let nesmí pracovat v bezpečnostních složkách. Rozsudek šumperského soudu potvrdil olomoucký krajský soud.

Bývalý dozorce Oldřich Novák
Zdroj: ČTK Autor: Peřina Luděk

Krajský soud tak zamítl odvolání Nováka, který vinu popíral. V kauze bylo dohromady obžalováno pět lidí včetně odsouzených, kteří si na Mírově odpykávali tresty, v jejich případě již rozsudek nabyl právní moci. 

Podle soudkyně Lenky Konrádové se krajský soud s hodnocením důkazů okresního soudu zcela ztotožnil, tvoří podle ní dostatečný podklad pro rozhodnutí o vině. „Novákovi byl uložen výchovný trest, neboť byl dosud bezúhonný. Zákaz činnosti je přitom zcela na místě. Jeho jednání nelze bagatelizovat, je vysoce společensky nebezpečné. V obžalovaného byla kladena důvěra, kterou zklamal,“ uvedla soudkyně.

Obhajoba přitom požadovala vrácení případu okresnímu soudu. Tvrdila, že odsouzení Nováka stojí pouze na výpovědi jednoho z obžalovaných. „Soud neměl pro odsouzení dostatek důkazů,“ tvrdil Novákův obhájce. Uvedl, že některé zásilky z obavy, aby se do věznice nedostaly zakázané látky, vyměnil za vitamíny. Podle soudu je však obhajoba nelogická a vymyká se řetězci důkazů, které do sobě zapadají.

Anabolika dodávali po dobu několika let 

Distribuční síť dodávající přípravky vězňům do mírovské věznice fungovala od srpna 2011 do začátku roku 2013. Případ rozkryla Generální inspekce bezpečnostních sborů v rozsáhlé akci s názvem Alcatraz. Dozorce věznice postavený mimo službu byl vůdčí osobou distribuční sítě, soud jej potrestal za zneužití pravomoci úřední osoby a za výrobu a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem.

Distribuce látek do věznice měla jasná pravidla. Vězni posílali peníze na účet matky jednoho z odsouzených, odtud šly peníze k Novákovi, ten za ně zboží nakupoval a předával odsouzenému Tomáši Verešovi, který vše distribuoval dál. U soudu vězeň uvedl, že měl s dozorcem kamarádský vztah a distribucí si chtěl vylepšit své postavení mezi ostatními vězni. Odsouzení za přípravky platili částky v rozmezí několika tisíc korun, mezi látkami byla také anabolika.

Nejpřísnější trest, osm měsíců vězení, dostal odsouzený Vereš; trestné činnosti se totiž dopustil v době svého odsouzení za vraždu barmanky v Bruntále. Další odsouzený, Robert Arban, který byl zapojený do distribuční sítě, dostal 250 hodin veřejně prospěšných prací. Soud přihlédl k tomu, že byl mezitím již z vězení propuštěn a žije řádným životem. Podmíněný trest čtyři měsíce dostal další z obžalovaných Jiří Němec. U obžalované ženy, příbuzné jednoho z odsouzených, soud upustil od potrestání. Vzal v úvahu její bezúhonnost i upřímnou lítost.

Proti rozsudku se odvolal pouze Novák, tvrdil, že žádné přípravky nenabízel. Žalobce pro něj původně požadoval nepodmíněný tříletý trest, odvolání nakonec nepodal. Podle soudu se však neprokázalo, že by Novák za tuto činnost bral úplatu.

Věznice Mírov, kde si odpykává trest zhruba 360 lidí, patří k nejtěžším nápravným zařízením v zemi. Tresty si tam odpykávají i doživotně odsouzení.