Obavy z terorismu i uprchlíků: Na Liberecku výrazně stoupl počet žadatelů o zbrojní průkaz

Počet žadatelů o zbrojní průkaz v Libereckém kraji výrazně stoupl. Hlavními důvody jsou podle policie obava z teroristických útoků a uprchlická krize. K odborným zkouškám nutným k získání průkazu se v závěru roku hlásilo měsíčně třikrát více lidí než ještě v červenci. Celkem vlastnilo zbrojní průkaz koncem roku 2015 necelých 11 tisíc obyvatel kraje.

Počet žadatelů o zbrojní průkaz výrazně vzrostl
Zdroj: ČT24

Zatímco v červenci se k odborným zkouškám přihlásilo jen 34 žadatelů, tak od října do konce roku to bylo každý měsíc minimálně sto. Nejvíce zájemců se ke zkouškám přihlásilo v listopadu, a to 134. V prosinci jich bylo 121. „Lze se domnívat, a lidé to i při žádostech o zbrojní průkaz uvádějí, že je to kvůli bezpečnostní situaci ve světě,“ uvedla vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v Liberci Dagmar Fialová. „Lidé jsou ovlivněni uprchlickou krizí, ale i teroristickými útoky,“ dodala.

Novou držitelkou zbrojního průkazu je i Petra Horová z Liberce. Ta sice dříve měla ke zbraním respekt, teď má ale dvě pistole a jeden revolver: „Ta situace je čím dál tím ostřejší a kór pro ženu, já se prostě bojím.“

Mezi držiteli zbrojních průkazů však převažují muži, kterých je v kraji skoro deset tisíc. „Lidé si nejčastěji pořizují zbraně za účelem ochrany života, zdraví nebo majetku,“ uvedla Fialová. Takových je v kraji 8908. Někteří ji mají také pro sportovní nebo lovecké účely. „Evidujeme též přes 2000 sběratelů zbraní a osob, které potřebují zbraň k výkonu svého povolání,“ doplnila.

Video Události v regionech (Praha)
video

Závěrem loňského roku výrazně vzrostl počet žadatelů

Ještě letos se asi podmínky pro získání zbrojního průkazu změní. Podle vládou schválené novely by se měla zkrátit doba jeho platnosti z deseti na pět let, lékaři získají přístup do registru zbraní a větší pravomoci by měli mít i policisté.