Boj o vzácný obraz pokračuje. Národní galerie se ho nechce vzdát

Národní galerie sice protestuje, ale obraz Madony z Veveří musí poslat brněnskému Diecéznímu muzeu . Vystaven by měl být už v polovině února. Spor se může táhnout další dva roky, galerie chystá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Reprodukce Madony z Veveří na veletrhu cestovního ruchu
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

O tom, že Madona z Veveří patří církvi, rozhodl v prosinci Městský soud v Praze. Zatím má na obraz nárok farnost ve Veverské Bítýšce, tam ale pro obraz nejsou vhodné bezpečnostní ani klimatické podmínky, půjčí ho proto diecéznímu muzeu a to už pro něj připravuje místo ve své expozici.

Video Diecézní muzeum chystá pro Madonu z Veveří místo
video

Diecézní muzeum chystá pro Madonu z Veveří místo

Zdroj: ČT24

Gotický obraz Madony z Veveří skrývá řadu významů a je unikátem malířským i duchovním. Právnická bitva o něj má ale k rozjímání daleko. Národní galerie tvrdí, že zákon, podle kterého by měla obraz vrátit, se týká nápravy křivd komunistického režimu. Obraz visel nejspíš několik století v kapli u hradu Veveří a objeven byl v roce 1933. Do Prahy ho převezli kvůli restaurování - a už tam zůstal.

Video "Obraz státu nikdy nepatřil", říká František Severin, právní zástupce církve
video

„Obraz státu nikdy nepatřil“, říká František Severin, právní zástupce církve

Zdroj: ČT24

 

Církev vede o památky více než tři desítky sporů

V souvislosti s církevními restitucemi zatím ve sporech mezi církvemi a kraji padlo v Česku 31 soudních žalob. Nejvíce se jich týká Prahy. Na jihu Moravy se chce církev soudit například o pivovar ve Vyškově. Arcibiskupství olomoucké podalo žalobu na konci loňského roku. Pokud spor vyhraje, chce tu i v budoucnu vařit pivo.