69. ročník Memoriálu Alfreda Nikodéma

Vyšší teploty letos do Vltavy přilákaly rekordní počet otužilců

Slunečné počasí s teplotou kolem devíti stupňů Celsia letos do studené Vltavy přilákalo rekordní počet otužilců. 69. ročníku Memoriálu Alfreda Nikodéma se u Slovanského ostrova v centru Prahy zúčastnilo celkem 339 plavců, což je o 49 více než loni. V hlavním závodě na 750 metrů zvítězil olympionik a držitel českého rekordu v přeplavání kanálu La Manche Rostislav Vítek. Druhá skončila loňská vítězka Lenka Štěrbová.

 

I když panovaly teploty netypické pro prosinec, teplota vody ve Vltavě dosahovala 6,9 stupně. „Teplota vody je stejná jako loni, počasí je ale teplejší, svítí sluníčko. To je příjemnější, ale o to horší je vlézt do vody,“ řekl po vítězném závodu Vítek. Otužilcům podle něj nynější počasí příliš nevyhovuje, protože voda je výrazně studenější než vzduch.

Nejstarším plavcem letošního ročníku byla pětaosmdesátiletá Božena Černá a nejmladšími účastníky čtrnáctiletá Barbora Vobořilová z pořádajícího 1. plaveckého klubu otužilců Praha a stejně starý Vojislav Štěrba z Pardubic. Na nejkratší trati na sto metrů se otužileckých závodů zúčastnil i otužilec původem z africké Angoly André Gabriel De Brito.

Memoriál Alfreda Nikodéma je nejstarším otužileckým závodem v ČR. Jméno dostal po pražském zlatníkovi, který sportovní otužování zpopularizoval v tehdejším Československu. Letos v březnu uplynulo 150 let od jeho narození.

Největší zimu zažili otužilci v roce 1946, kdy se mělo plavat u Železničního mostu. Byl ale pětadvacetistupňový mráz a pořadatelům nepomohly ani sekyry, jimiž prosekávali led. Voda okamžitě zamrzala a plavat se nedalo.

Video Zprávy v 16
video

Rekordní účast na závodu otužilců