Žatec - město chmele

Žatec chce díky chmelu do UNESCO, konkurence je ale veliká

Česko v příštím roce pošle dva kandidáty na zápis do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jedním z nominantů je Žatec, který se připravuje už dva roky. Zapsat chce téměř devadesát chmelařských objektů. Konkurence je ale veliká. Česko chce reprezentovat například i západočeský lázeňský trojúhelník nebo horský hotel a televizní vysílač Ještěd.

 

Česká republika může na jaře poslat dvě nominace. Jednu na kulturní a jednu na přírodní památku. V polovině příštího roku pak světový výbor rozhodne, která z přihlášených památek nakonec bude na seznamu UNESCO.

V Žatci věří, že za Českou republiku se mezi světové kulturní památky dostane centrum města. Konkrétně část, kde jsou situované průmyslové budovy spojené s chmelařstvím z přelomu 19. a 20. století.

Jedná se asi o devadesát budov, většinu tvoří balírny a sklady chmele, v areálu jsou ale i obytné vily chmelařů. Podle místních obyvatel na tak malém území pouhých několika kilometrů čtverečních tolik industriálních objektů spojených s pěstování a skladováním chmele není nikde na světě.

Každý z objektů je v přihlášce rozepsaný zvlášť. Město muselo popsat jejich historii, současnost i příští využití. V případě zapsání do UNESCO by Žatec některé budovy chtěl koupit a vybudovat v nich například skanzen chmelařské výroby. 

Podle vedení města by se zápisem zvýšil i počet turistů a zjednodušil by se také přístup k dotacím na rekonstrukci. Na opravy totiž nejsou peníze a některé budovy už dlouho chátrají.

Do UNESCO chce i Terezín nebo Karlštejn

Žatec ale není jediný, kdo za Česko usiluje o nominaci. Z Ústeckého kraje se chce prosadit i pevnost Terezín. Velkou šanci uspět má západočeský lázeňský trojúhelník nebo Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Mezi české aspiranty patří například i soustava třeboňských rybníků, horský hotel a televizní vysílač Ještěd nebo hrad Karlštejn.

Video Události v regionech (Praha)
video

Žatec usiluje o zápis do UNESCO

Česká republika má nyní v UNESCO dvanáct památek. Podrobnosti o nich najdete na speciálním webu