Obsazování „trafik“ se v Praze musí změnit, rozhodli zastupitelé

Rada hlavního města Prahy musí do konce ledna 2016 vytvořit nová pravidla pro obsazování orgánů Prahou vlastněných společností. Po jednání o politicích v městských firmách jí to uložili zastupitelé. Původně měli probírat jen působení starostky Prahy 10 Radmily Kleslové (ANO), bod ale ve čtvrtek rozšířili na zapojení politiků v městských firmách obecně.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Nová pravidla pro obsazování míst v městských firmách v Praze

Podle analýzy Pirátů sedí v dozorčích radách pražských městských firem 27 ze 65 magistrátních zastupitelů, další desítky jsou z politických stran koalice i opozice.

„Tato diskuse se měla vést už před dvaceti lety, mohli jsme si teď odpustit dohady o tom, kdo je trafikant a kdo sedí v městských společnostech oprávněně,“ uvedla k diskusi primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Politici podle ní do představenstev městských firem nepatří.

„V dozorčích radách je možné přistoupit na to, že by byli obsazováni podle určitého klíče. Nebráním se, aby tam byli politici, protože za to musí odpovídat,“ dodala Krnáčová.

Podle Pirátů má kandidáty vybírat nominační komise

Na základě návrhu Pirátů byl bod o angažmá Kleslové v Pražské teplárenské a Pražské energetice rozšířen na obecnou diskusi o obsazování dozorčích rad a představenstev městských firem. Podle jejich návrhu by měla být zřízena nominační komise, která by členy vedení vybírala na základě předložených životopisů a posuzovala jejich odbornost. Podíl odborníků a politiků by měl být v těchto orgánech vyrovnaný, své zástupce by měla mít i opozice.

„Dneska se neví, jakým způsobem se lidé do dozorčí rady městských firem dostanou. Tito lidé mají velkou zodpovědnost za městské firmy a v některých případech, nechci říct ve všech, dostávají bez jakékoli významné práce velice velké částky. Mají třeba třikrát větší plat než primátorka. A to nám přijde nepřiměřené.“

Jakub Michálek

předseda zastupitelského klubu Pirátů

Návrh počítá také s větším dohledem nad jejich odměňováním. Projekt Pirátů vychází z návrhu, který ministr financí Andrej Babiš (ANO) předložil pro obsazování orgánů státních firem.

V době, kdy bylo jednání zastupitelstva koncem října přerušeno, byla Kleslová členkou představenstva Pražské teplárenské a dozorčí rady PRE, na obě funkce už ale rezignovala, stejně jako na předsednictví v pražské organizaci ANO.

Piráti zorganizovali při jednání zastupitelstva happening proti politickým trafikám
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

 Po více než čtyřech hodinách diskusí byl přijat návrh zastupitele Jiřího Nouzy (TOP 09), aby byla Piráty navrhovaná pravidla projednaná v legislativním výboru a aby rada do konce ledna předložila svou koncepci vlastnické politiky Prahy v městských firmách.

Původně chtěla koalice tento bod, který se na poslední jednání podařilo prosadit, zase z programu stáhnout. Podle opozice jde o porušení zákona o hlavním městě Praze, legislativní odbor magistrátu ale postup odsouhlasil. O bodu se tedy nakonec hlasovalo a jeho stažení podpořilo jen 24 zastupitelů.

Nejvíc zástupců v městských firmách má ANO

Kromě angažmá Kleslové, která už na své funkce rezignovala, opozice kritizuje také působení Vladimíra Nováka, syna odvolané radní pro sport Hany Novákové (ČSSD), v dozorčí radě Pražské teplárenské Holding. Zastupitelka Monika Krobová Hášová, která byla zvolena za TOP 09 a nyní je nezařazená, v radě Pražské energetiky vyměněna nebyla. Svým hlasováním několikrát podpořila návrhy koalice. TOP 09 navrhovala, aby se řešilo i její působení. Zastupitel Petr Bříza (za TOP 09) to nazval „politickou korupcí“.

Nejvíce zástupců v městských firmách má hnutí ANO, a to 14 ze 17 zastupitelů. Po třech je z TOP 09 a Trojkoalice. Podle analýzy Pirátů je u 98 ze 116 členů dozorčích rad 28 obchodních společností, na jejichž obsazení má vliv rada, možné dohledat vazbu na konkrétní politickou stranu. Členství v dozorčích radách je v některých firmách placené.

Praha stoprocentně vlastní například dopravní podnik nebo Technickou správu komunikací

Praha má majetkové podíly ve více než třech desítkách společností. Stoprocentně vlastní například Dopravní podnik hlavního města Prahy, Pražskou plynárenskou Holding, Pražskou vodohospodářskou společnost, Technickou správu komunikací, společnosti Obecní dům, Kolektory Praha, Rozvojové projekty Praha a Trade Centre Praha, která spravuje některé pražské nemovitosti včetně pražských náplavek.

Většinové podíly má hlavní město také v Pražských službách, Úpravně vody Želivka nebo Pražské energetice Holding, menšinové pak ve společnosti Kongresové centrum a PVA.