Nová silnice mezi Ostravou a Opavou je v provozu. Uleví obcím i řidičům

Ředitelství silnic a dálnic dokončilo nový úsek silnice mezi Ostravou a Opavou. Jde o klíčovou tepnu regionu s návazností na Slovensko, která patří k nejvytíženějším a nejnebezpečnějším v kraji. Desetikilometrový úsek začíná asi kilometr za Ostravou, obkrouží obce Velká Polom a Hrabyně a v Mokrých Lazcích se napojí na původní silnici. Jízda po nové čtyřproudé cestě má být především bezpečnější.

Stavba za více než tři a půl miliardy korun trvala se dvěma přerušeními přes šest let, příprava danáct let. Nová silnice se vyhne velkým převýšením, například nebezpečnému hrabyňskému kopci, kde se stalo mnoho tragických nehod, a odvádí tranzitní dopravu z hustě zastavěné Velké Polomi, Hrabyně a její části Josefovice.

„Jsme šťastní, už jsme ani nevěřili, že se toho dočkáme. Obcí projíždělo denně kolem patnácti tisíc aut a dva tisíce kamionů. Těšíme se, že se budeme moci volně pohybovat,“ uvedla starostka Velké Polomi Ludmila Bubeníková. 

Nový úsek silnice 1/11 mezi Ostravou a Opavou
Zdroj: Grafika ČT

Stavební firma Eurovia si musela poradit s členitým terénem a složitým geologickým prostředím. Na úseku je celkem sto dvacet dva stavebních objektů, z toho čtrnáct mostů a tři mimoúrovňové křižovatky. „Jeden z mostů je výjimečný, je pět metrů vysoký a přes půl kilometru dlouhý,“ řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa. Dodal, že na silnici je povolená maximálně devadesátikilometrová rychlost.

Prodlouženou Rudnou stále brzdí spor

Jde ale pouze o jednu ze tří staveb, které teprve přinesou řidičům na trase mezi Ostravou a Opavou vyšší komfort a zkrátí dobu jízdu mezi městy. Zatím motoristé ušetří oproti staré cestě jen pět až sedm minut. Zbývá postavit napojení z Ostravy-Poruby a z Mokrých Lazců do Opavy. Takzvanou Prodlouženou Rudnou, která je obchvatem ostravského obvodu Poruba, stále brzdí majetkoprávní spory s jediným vlastníkem.

Video Studio 6
video

Rozhovor s Miroslavem Novákem

Rozhovor s Miroslavem Novákem

Reportáž: Otevření nové části silnice 1/11

„I když se už podařilo majetek vykoupit, zbývá vyřešit věcné břemeno, které katastrální úřad na inkriminovaný pozemek zapsal,“ informoval Kroupa. Odhaduje, že do konce roku 2018 by mohla být hotova i tato již rozestavěná stavba.

Obchvat Komárova se má začít připravovat

Ještě déle budou muset řidiči čekat na stavbu obchvatu Opavy z městské části Komárov, který se má napojit na právě dokončenou silnici.  „I tato část se řeší. Jsme rádi, že se nám podařilo prosadit majetkoprávní a dokumentační přípravu obchvatu Komárova do návrhu rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury pro příští rok,“ sdělil moravskoslezský hejtman Miroslav Novák z ČSSD.