Za vraždu tří novorozenců si žena odsedí 24 let

Za trojnásobnou vraždu stráví žena z Dolních Dunajovic 24 let za mřížemi. Tři své novorozené potomky zabila kvůli obavám, že ztratí partnera, který děti nechtěl. Hrozilo jí doživotí.

Žena se přiznala k vraždě svých tří novorozenců
Zdroj: ČT24

Za usmrcení tří dětí jí obžaloba navrhla odnětí svobody v minimální délce 25 let. Čin si podle ní žena naplánovala a předem připravila. Jako polehčující okolnost vzal soud v potaz, že nebyla nikdy předtím trestaná a že se k vraždám přiznala. Naopak přitěžující okolností byl počet usmrcení a bezbrannost obětí.  Podle soudu upřednostnila vlastní životní styl před lidským životem.

Jako poslední dnes u soudu vypovídala klinická psycholožka. Uvedla, že kvůli utajovanému těhotenství neměla ke svým dětem citový vztah. Převládal její vztah k partnerovi a novorozence nevnímala ani jako živé bytosti. Doplnila, že odsouzená nejednala pod vlivem drog, ale při činu musel nastat pocit lhostejnosti. 

Tělíčka schovávala v domě

Žena byla zadržena krátce po porodu posledního dítěte letos v únoru. Vyskytly se u ní totiž zdravotní komplikace a přítel jí zavolal záchrannou službu. Přivolaný lékař pak při poskytování pomoci zjistil, že před několika hodinami rodila, ale dítě v domě nenašel.

Žena mu nebyla schopna celou událost vysvětlit a lékař proto zavolal policii. Ta pak našla v domě v Dolních Dunajovicích ostatky tří novorozených dětí. „Nedokážu si vysvětlit, proč jsem to udělala. Vím, že jsou babyboxy, jednala jsem ve stresu,“ řekla obžalovaná dříve u soudu.

Partner o dětech nevěděl

Z výsledků vyšetřování vyplývá, že její partner o těhotenstvích a porodech nevěděl. Ty před ním tajila, protože věděla, že muž děti nechce. Chtěla mu prý vyhovět, proto tvrdila, že děti mít nemůže a příznaky těhotenství odůvodňovala zdravotními problémy – zavodněním těla.
Partner ženy soudu potvrdil, že děti nechtěl. „Pokud by se ale dítě narodilo, tak bych se k tomu postavil jako chlap,“ uvedl.

Odsouzená předtím měla manžela a dvě děti. Jejich okolí je tehdy popisovalo jako harmonickou rodinu. Pak si ale žena našla nového partnera a přestěhovala se k němu. Podle spisu žili v rodinném domku v Dolních Dunajovicích, v němž se vyráběly drogy, na nichž byl pár závislý.

Matka z Vlasatic dostala vysoký trest

Nejde o první případ několikanásobné vraždy dětí, který se v regionu stal. Pozůstatky tří novorozeňat našla policie v roce 2013 i v blízkých Vlasaticích. Podle rozsudku z loňského března je usmrtila po porodu jejich matka, která těla následně ukryla.

Své těhotenství žena skrývala i před manželem, se kterým bez problémů vychovávali dvě děti školního věku. Před soudem se pak matka bránila, že ji k vraždě novorozenců dohnala tíživá sociální situace. Za vraždu si žena odpykává 22 let ve vězení.