Praha a EMS se vzájemně obviňují, kdo může za výpadek vydávání Opencard

Za středeční výpadek vydávání karty Opencard může její vlastník, firma eMoneyServices (EMS), uvedlo ve čtvrtek vedení Prahy. Firma podle města v rozporu s licencemi k programovému vybavení systému Opencard neoprávněně omezila platnost certifikátů pro přístup do systému. 

Řekl to mluvčí magistrátu Vít Hofman. EMS to prý udělala bez vědomí Prahy i městské firmy Operátor Opencard, která se má o kartu starat. EMS ale obvinění odmítla, za komplikace si podle firmy může Praha sama.

Časové omezení certifikátů je v systému podle Prahy obsaženo neoprávněně, neboť licence k programovému vybavení systému jsou časově neomezené.

„EMS byla opakovaně ze strany hlavního města a Operátora Opencard vyzývaná k odstranění tohoto neoprávněného omezení. EMS nicméně veškeré výzvy k nápravě ignorovala, celý proces úmyslně zdržovala, a tedy zcela záměrně způsobila uvedený výpadek vydávání nových karet,“ uvedlo vedení města ve svém prohlášení.

EMS chce prý zřejmě Prahu donutit, aby přistoupila na uzavření smlouvy s EMS za pro město nevýhodných podmínek. „Ze strany EMS tímto jednáním současně došlo k porušení soudem vydaného předběžného opatření, přičemž není ani vyloučena trestněprávní odpovědnost za toto jednání,“ píše se dál v prohlášení.

EMS je proto pro město nedůvěryhodná a to chce vymáhat po firmě náhradu majetkových i nemajetkových škod.

EMS se už odmítá podílet na tom, jak Praha Opencard decimuje

Firma eMoneyServices ale obvinění odmítla. „Veškeré technické komplikace jsou způsobeny jen a pouze jednáním ze strany Prahy. Vedení města neví, jak problémy řešit, a tak se snaží svalovat vinu na EMS. Rozhodně odmítáme to, že bychom vyvíjeli na někoho nátlak. Nemáme totiž už ani nejmenší zájem uzavřít s Prahou jakékoliv smlouvy, protože se odmítáme podílet na tom, jak Praha decimuje Opencard,“ uvedl mluvčí EMS Martin Opatrný.

Vydávání Opencard nefungovalo ve středu od rána do zhruba 14:00. Cestujícím tak byly v průběhu dne vydávány pouze papírové tramvajenky a kupony. Na platné kupony výpadek neměl vliv.

V minulosti systém selhal už několikrát, Praha totiž nemá s EMS uzavřenu smlouvu o podpoře systému.