Systém pro vydávání Opencard po problémech opět funguje

Praha opět začala vydávat karty Opencard. Vydávání bylo na několik hodin přerušeno kvůli chybě softwaru. Cestující v MHD si tak mohli pořídit pouze papírové tramvajenky s kupony. Zastaveno bylo vydávání nových karet, koupené kupony na kartách však platily dál. Praze pomohl obnovit provoz vlastník karty, firma eMoneyServices (EMS), která odpovědnost za výpadek odmítá.

„Operátor opencard nám umožnil vstup do systému, který jinak nemáme, a díky tomu jsme mohli chybu napravit. Problém je sice pro dnešek vyřešen, ale není vyloučeno, že se bude opakovat,“ řekl mluvčí EMS Martin Opatrný. „Karty opět vydáváme. Další okolnosti nebudu v tuto chvíli komentovat,“ dodal předseda představenstva městské firmy Operátor opencard Ondřej Felix. Přesný důvod, proč karta nefungovala, neřekl.

Operátor kvůli situaci narychlo svolal schůzi představenstva. „Použijeme všechny dostupné prostředky, abychom zachovali funkčnost systému,“ uvedl poté, co bylo vydávání karty přerušeno, místopředseda představenstva Operátora opencard Martin Vaic. Ten již v úterý mluvil o možnosti domáhat se dodržování předběžného opatření, které v souvislosti s fungováním projektu před časem vydal soud.

EMS, která se s magistrátem kvůli údajným dluhům už několik měsíců soudí, odpovědnost za podobné výpadky v minulosti několikrát odmítla. „Nemáme k tomu co říci nového, již rok říkáme, že bez podpory bude k výpadkům docházet,“ řekl Opatrný. EMS původně poskytovala podporu fungování karty, kvůli ukončené smlouvě ji již neposkytuje. Soudní spory s městem podle Opatrného s výpadkem nesouvisí.

V minulých týdnech EMS uvedla, že po Praze, Operátoru opencard a dopravním podniku bude požadovat přes 650 milionů korun. Peněz se dožaduje kvůli údajnému nezákonnému užívání licencí nebo poškozování dobrého jména.

Společnost rovněž vyzvala Prahu, aby Opencard vypnula - podle názoru firmy se Praha o provoz Opencard řádně nestará, navíc prý s EMS nekomunikuje. „Více než rok a půl vleklá jednání nepřinesla absolutně žádný reálný posun. Absence jakýchkoliv reálných kroků tedy svědčí o tom, že Praha decimuje Opencard, maří vynaložené investice a zbytečně plýtvá penězi hlavního města,“ uvedl Opatrný.