Změna územního plánu pro pražské Bubny je kvůli demolici nádraží pozastavena

Pražští radní pozastavili takzvané „pořizování“ změny územního plánu pro Bubny. Praha chce s majitelem pozemku jednat o tom, aby zastavil demolici budov v areálu. Na území je nyní stavební uzávěra, kterou měla zrušit právě změna územního plánu. Schůzku s vlastníkem pozemků se ale zatím primátorce Adrianě Krnáčové (ANO) nepodařilo dohodnout, uvedla po úterním jednání rady.

Nádraží Praha-Bubny
Zdroj: ČTK / MČ Praha 7 Autor: MČ Praha 7

Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice) pozastavení změny avizoval už minulý týden poté, co firma začala budovy bourat. „Pořád ještě doufám, že k setkání dojde. Nemohu udělat nic víc než se panu (Radovanu) Vítkovi pokoušet dovolat, poslat mu SMS a vzkazy přes kolegy," řekla primátorka.

Vítek je vlastníkem Orco Property Group, která pozemky v Bubnech vlastní. Mluvčí skupiny Orco Eva Kučmášová minulý týden Stropnického postup označila za vydírání.

Podle Stropnického by ale právě pozastavení změny mělo dát prostor pro jednání s investorem. „Kdybychom ukončili pořizování změny, tak se všechno vrací úplně na začátek. Postup pozastavení jsme zvolili proto, aby byl obtížně právně napadnutelný," řekl. V usnesení rady dostal za úkol s majitelem pozemků jednat.

Odvolací lhůty jsou už promlčeny

Bourané budovy dílen byly chráněnou památkou, jejich ochranu ale ministerstvo kultury zrušilo před sedmi lety. Nyní je na ně vydaný platný demoliční výměr a jedinou památkou je budova vodárny. Město Praha se nemůže proti výměru odvolat, protože dílnami se jako drážní budovou zabýval coby speciální stavební úřad Drážní úřad a odvolací lhůty už jsou promlčené.

Orco Property Group získalo budovy a pozemky v areálu nádraží v roce 2006. Tehdy bylo osm objektů v areálu památkově chráněných, ministerstvo kultury je na seznam zapsalo v roce 2004. Po opakovaných žádostech vlastníka a na základě jím dodaných odborných i právních posudků v roce 2008 ministerstvo zrušilo ochranu nejprve pěti a za pár měsíců dalších dvou objektů.

Rozvojové území Bubny-Zátory, které leží mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice, je jedním z 15 velkých rozvojových území hlavního města, pro která platí stavební uzávěra. Orco plánuje na 27 hektarech postavit novou čtvrť. Developerem projektu je firma CPI.