Už na druhé pražské radnici - v Praze 5 - se rozpadla koalice

V Praze se 5 rozpadla koalice. Strana zelených a Piráti se rozhodli vypovědět koaliční smlouvu, oznámil místostarosta Lukáš Budín (Strana zelených). Zbytek koalice ale smlouvu za ukončenou nepovažuje a chce dohodovací řízení. Po Praze 4 jde o druhou pražskou radnici, kde se po volbách zhroutila rada.

Starosta Prahy 5 Radek Klíma
Zdroj: ČTK Autor: Zezulka Tomáš

Koalice TOP 09, ČSSD, KDU-ČSL a zelených s podporou Pirátů měla v zastupitelstvu většinu - 25 ze 45 hlasů. Starostou Prahy 5 je Radek Klíma (TOP 09). 

Pro odchod z koalice hlasovali všichni členové základní organizace Strany zelených s výjimkou jednoho. Zelení i Piráti, kteří rozpad koalice v noci z úterý na středu iniciovali, už podle Budína podepsali memorandum o spolupráci s ANO, ODS a Patrioty. Vznikla by tak nová koalice s většinou dvou hlasů. Zelení ale ještě čekají na vyjádření lidovců, které by do nové koalice rádi také přizvali.  

ANO, které ve volbách zvítězilo, skončilo nakonec v opozici, stejně jako ODS, jež Praze 5 dlouhé roky vládla.

Na radnici stále chybí klíčoví úředníci

Jako oficiální důvod rozvázání koaliční smlouvy strany uvedly nekomunikativnost starosty, který se podle nich kvůli osobním problémům naplno nevěnuje práci pro městskou část. „Za zásadní problém zelení zastupitelé vnímají fungování procesu veřejných zakázek, nakládání s majetkem, neadekvátní čerpání rezervy rozpočtu a reorganizaci úřadu, která paralyzovala jeho chod," uvedl Budín.

Na radnici podle Budína pořád chybí klíčoví úředníci a funguje velmi špatně. Současný starosta Klíma s ostatními kolegy - jak říkají kritici - nekomunikuje, nechce problémy řešit, a tak se zelení nakonec rozhodli, že s ním dále spolupracovat nechtějí.

Klíma: Radnici se snaží ovládnout Jančíkovi pohrobci

Starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09) považuje jednání koaličních partnerů ze Strany zelených, kteří vypověděli koaliční smlouvu, za účelové. Jde podle něj o snahu „Jančíkových pohrobků“ o ovládnutí radnice. Odkázal na nahrávku zveřejněnou na serveru YouTube, na které údajně mluví Jan Skalický, neúspěšný kandidát ve volbách a někdejší spolupracovník bývalého starosty Milana Jančíka (dříve ODS), o spolupráci se Stranou zelených.

Strana zelených a Piráti, kteří koalici podporovali, oznámili výpověď koaliční smlouvy. „Není to standardní postup, jinak by okamžitě neiniciovali výpověď smlouvy, ale vyvolali by dohodovací řízení,“ tvrdí Klíma.

Tajně pořízená nahrávka rozhovoru, který se údajně odehrál v budově Ženských domovů na Smíchově, je podle starosty šokující a nepřijatelná. Takové praktiky připomínají kauzu odposlechů někdejšího pražského primátora Pavla Béma (ODS) s lobbistou a podnikatelem Romanem Janouškem, řekl. Kdo přesně se podle něj chce do vedení radnice prostřednictvím zelených dostat, neví. „Neumím to přesně identifikovat, každopádně jde o Jančíkovy lidi,“ uvedl.

Zelení ale tvrdí, že s TOP 09 o problémech koalice jednat chtěli, ale nedostalo se jim žádné odpovědi. Radnice navíc podle nich ve středu účelově informovala, že koalice se nerozpadá. Nahrávka podle nich dokazuje, že koaliční jednání jsou vedená transparentně. „Kdy během obou nahrávek pan Skalický deklaruje, že vše rozhoduje Lukáš Budín a že pan Skalický je pouze jeho vyjednavač," uvedli v prohlášení

Jančíkovu někdejší vládu v Praze 5 provázela řada kauz. Mezi nimi bylo například údajné najetí do strážníka po povodni v roce 2002, prodej pozemků Českých drah na Smíchově, sporný pronájem Ženských domovů nebo prodej obytného domu v Zubatého ulici. Jančík byl starostou mezi lety 2002 až 2010. Loni v komunálních volbách neúspěšně kandidoval v čele Konzervativní aliance 2014.

Zbylé strany původní koalice považují výpověď smlouvy za neplatnou

Zástupci TOP 09, ČSSD a KDU-ČSL ve čtvrtek odpoledne v dopise uvedli, že výpověď koaliční smlouvy považují za neplatnou. „Akt zaslání výpovědi není v souladu s koaliční smlouvou. Vnímáme to jako podnět k dohodovacímu řízení," píše se v dopise. Už ve středu radnice vydala oficiální vyjádření, v němž informace o blížícím se rozpadu koalice dementovala.