Seznamte se: Pražské stavební předpisy, varianta 3.0

Podle jakých pravidel se v Praze vlastně bude stavět? Tato otázka na jednu stranu tříští pražskou koalici. Současně ale působí dlouhotrvající nejistota problémy i úředníkům a politikům v jednotlivých městských částech. A kromě nich i developerům. V těchto dnech se všichni seznamují už s třetí variantou Pražských stavebních předpisů.

Poprvé aktuální verzi Pražských stavebních předpisů blíže představila Adriana Krnáčová (ANO) zástupcům městských částí v pondělí odpoledne. Připomínkovat je teď budou už potřetí.

Primátorka Krnáčová své počínání zdůvodňuje tím, že proces, který vedl její náměstek Stropnický, nevedl ke zdárnému konci. Radní pro územní plánování Prahy 6 Eva Smutná (TOP 09) ovšem říká, že politici v městských částech teď budou začínat znovu, bez ohledu na čas, který už předchozím variantám stavebních předpisů věnovali: „Myslím, že jsou tam základní problémy, co se týče reklamy, oslunění a co se týče energetiky," konstatovala Smutná.

Developeři: Stropnického varianta byla nejhorší

Dlouhotrvající nejistota, podle čeho vlastně stavět, vadí i samotným developerům. Zvedá podle nich konečnou cenu jejich bytů. Zároveň ovšem tvrdí, že Stropnického varianta byla ze všech tří nejhorší, a krok Adriany Krnáčové vítají.

Václav Matoušek, ředitel společnosti Lordship, například konstatoval, že ve Stropnického variantě byla celá řada věcí, které skýtaly prostor pro korupci a zbytečné nátlaky od občanských sdružení, iniciativ, ale i od sousedů nebo od města.

Pokud Praha nebude mít novelu do dubna, o právo na vlastní stavební předpisy přijde

Podstatné nyní bude, jestli se aktuální verzi předpisů podaří včas schválit. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž uvažuje o tom, že když Praha novelu nedá dohromady do dubna, právo na vlastní předpisy ji odebere. To by byl podle urbanistů nejhorší scénář.

Filip Tittl, architekt Institutu plánování a rozvoje a spoluautor Pražských stavebních předpisů, nutnost jejich existence odůvodňuje mnohem větším tlakem na zástavbu v hlavním městě: „Je potřeba mnohem víc nástrojů, které zástavbu omezují," dodává.

Pražské stavební předpisy mají zabránit třeba situaci, kdy těsně vedle patrové vily ve vilové čtvrti vyrostl o dost vyšší bytový dům.

Video Události v regionech (Praha)
video

Pražské stavební předpisy - verze 3