Policie navrhla obžalovat starostu Aše za přijetí úplatku

Protikorupční policie navrhla obžalovat čtyři muže a jednu firmu z korupce při sjednávání nájmu za parkoviště u kasina v Karlovarském kraji. Mezi stíhanými je i starosta, který si vzal úplatek ve formě sponzorského daru pro sportovní klub, v němž působí jeho syn. S největší pravděpodobností jde o starostu Aše Dalibora Blažka (HNHRM).

Dalibor Blažek
Zdroj: ČTK Autor: Pavel Němeček

Záležitost se týká pronájmu parkoviště u Grand kasina na hraničním přechodu. Město tam v roce 2010, kdy ještě neplatil nový loterijní zákon, který přinesl příjmy z hazardu do obecních rozpočtů, uzavřelo smlouvu o pronájmu za pět milionů korun. To bylo výrazně nad běžnou cenu nájmů v lokalitě. Peníze pak radnice využila na podporu sportu nebo kultury.

Po změně loterijního zákona se nájem vrátil na ceny v místě obvyklé. Konkrétně na částku 543 000 korun. Město ale zase získalo výrazně více z poplatků za hazard. Blažek poté podle policie zprostředkoval sponzorskou smlouvu mezi kasinem a sportovním klubem cyklistů, v němž působí i jeho syn a má od klubu mimo jiné půjčené profesionální kolo.

Podle mluvčího protikorupční policie Jaroslava Ibeheje dostal v roce 2012 sportovní klub od kasina dvousettisícový dar. Policie kvůli tomu stíhá tři muže a akciovou společnost za podplácení. „Dalším obviněným je starosta města, který je stíhán pro trestný čin přijetí úplatku,“ uvedl Ibehej. Případem se zabývá Okresní státní zastupitelství v Chebu.

Blažek už dříve řekl, že stíhání je neopodstatněné. „Vyšetřování potvrdilo, že město nijak netratilo, ba naopak získalo více než při původní smlouvě. A já jsem jen předal klubu kontakty na kasino, které sponzoruje mnoho dalších sportovních klubů a aktivit,“ hájil se letos v dubnu.