Muž se zodpovídá z pokusu podvést tisíce akcionářů hutí a železáren

Ostrava – Podnikatel Martin Horák se zodpovídá před krajským soudem v Ostravě z pokusu podvést více než šest tisíc drobných akcionářů hutě ArcelorMittal a Třineckých železáren. Podle obžaloby je přesvědčil, aby mu postoupili pohledávky za své akcie v hodnotě 220 milionů a sliboval je dvojnásobně zhodnotit. Jeho podnikání však bylo podle žalobce jen fiktivní. Peníze akcionářů se podařilo zachránit.
Soudní řízení
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Vyšetřování případu trvalo tři roky. I když obžalovaný Martin Horák dodnes tvrdí, že nikoho nechtěl podvést, podle žalobce šlo právě o to. „Občanské sdružení obžalovaného nemělo žádný majetek, žádné sídlo ani posudek, který by opravňoval operovat s akciemi drobných vlastníků,“ vysvětlil státní zástupce Vít Koupil. Mluvčí ostravského krajského soudu Dalibor Zacha doplnil, že sdružení nemělo ani povolení k obchodování s akciemi.

Huť nabízela za akcii z kupónové privatizace 4 tisíce

K podvedeným patří Miroslav Krček a Ivo Polášek, kteří se roku 2010 spolu s tisíci dalšími nechali zlákat zdánlivě výhodnou nabídkou sdružení obžalovaného Centrum Consultant Finance. Nechali se zastupovat při jednání o cenách za akcie, které získali v kupónové privatizaci. ArcelorMittal v té době vytěsňoval drobné akcionáře a nabídl jim čtyři tisíce za kus. „Společnosti pana Horák jsem poukázal dvacet akcií. Sliboval, že jejich hodnotu zvýší,“ potvrdil Ivo Polášek. O své zkušenosti s obžalovaným vypodíval mimo jiné v pořadu Reportéři ČT, který se kauzou podrobně zabýval.

Budova ostravského krajského soudu
Zdroj: ČT Ostrava
Autor: Martin Straka

Většina akcionářů už dostala peníze zpět

Peníze akcionářů se podařilo zachránit. Když se totiž obžalovaný jako zprostředkovatel transakcí domáhal proplacení akcií, hutní společnost ArcelorMittal, které se jevily smlouvy s minoritními akcionáři podezřelé, a nebyla si proto jista, komu vyplatit peníze, je vložila do soudní úschovy. Akcionáři, které zastupuje šest zmocněnců, se k nim dlouho nemohli dostat. Potřebovali Horákův souhlas, ten ho ale odmítal dát a hrozilo, že peníze propadnou státu. Zablokované byly až do roku 2014. V současné době už akcionáři dostali peníze zpátky. Jde o téměř dvě stě milionů.

„Drtivá většina peněz už byla vyplacena. Poškození se nyní domáhají zaplacení nákladů za právní zastoupení a soudní poplatky, které byly s jejich uvolněním spojeny,“ vysvětloval zmocněnec šesti set akcionářů Zbyněk Vašinka. Tyto peníze by mohli dostat až po skončení soudu. Dalibor Zecha odhaduje, že soudní líčení potrvá nejméně rok.

Video Začal soud s Martinem Horákem
video

Začal soud s Martinem Horákem

Začal soud s Martinem Horákem

Podnikatel se zodpovídá z pokusu podvést více než šest tisíc drobných akcionářů ArcelorMittal Ostrava a Třineckých železáren

Pokus o podvod s akciemi řeší soud