Rekonstrukce za půl miliardy: Klášter v Teplé v novém kabátě

Klášter premonstrátů v Teplé prošel rekonstrukcí za půl miliardy korun. Veřejnosti budou nově přístupné např. unikátní historické štoly, ve zrekonstruovaných prostorách vznikne i takzvaná Hroznatova akademie, která bude sloužit jako kulturně-vzdělávací středisko. Během pěti let prošlo barokní jádro kláštera celkovou revitalizací.

"V první řadě má obnova zásadní význam pro Karlovarský kraj - je to největší dotace na kulturní památku, jakou kdy získal. Budeme se proto snažit udělat vše pro to, aby se klášter co nejdřív zaplnil turisty. Význam ale má i pro školy. Je nutné, aby děti věděly co se tu dělo. V tomto objektu bývala kasárna, když jsem tu byla ve svých sedmi letech, divila jsem se, co je tady za chlév, kde pobíhají kohouti a prasata. A nyní? Je to krásný klášter, který bude sloužit svému původnímu významu," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) při příležitosti ukončení oprav.

Z evropských fondů se na obnovu kláštera podařilo získat 425 milionů, zbylé prostředky zajistil stát. Veřejnost bude mít poprvé v historii možnost navštívit i štolový systém v podzemí konventu. "Návštěvníci budou moct poprvé vidět jedinečné štoly, kterými protéká říčka Teplá a které udržují klima celého objektu. Takový systém odvodňovacích kanálů nikde jinde nenajdete," popsal manažer projektu Václav Maršík.

Video Události
video

Pětiletá rekonstrukce vyšla na půl miliardy

Unikátní je i způsob zapojení moderních technologií do obnovy. "Budovy jako takové jsou historické a jsou velice cenné, ale zároveň jsou vybaveny nejmodernější technologií, jakou dnes lze ve stavebnictví použít. A to nejen z hlediska elektroniky, ale i dalších věcí," dodal manažer.

Kulturně-vzdělávací středisko Hroznatova akademie se otevře 1. července. Návštěvníci se budou moct vydat na volně přístupnou naučnou stezku v areálu kláštera nebo do expozice mapující archeologický průzkum. Středisko nabídne i prostor pro vzdělávací semináře a kongresy, spolupracovat bude i s uměleckými školami nebo Univerzitou Palackého v Olomouci.