Soud připustil podjatost úředníků rozhodujících o spalovně v Chotíkově

Brno/Plzeň – Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že úředníci Plzeňského kraje mohli být podjatí při rozhodování o stavbě spalovny v Chotíkově u Plzně. Kasační stížnost proti únorovému verdiktu soudu v Plzni podal jak kraj, tak společnost Plzeňská teplárenská, která je investorem stavby. Obě skončily zamítnutím. Odůvodnění zatím NSS nezpřístupnil, z výroku však vyplývá, že se ztotožnil s hodnocením krajského soudu. Spalovna nyní nemůže být dokončena a firma hrozí, že pokud se ji nepodaří zprovoznit do konce roku, vzniknou stamilionové škody.

Spalovna za více než dvě miliardy korun přišla těsně před dokončením o územní rozhodnutí i stavební povolení. Důvodem bylo riziko systémové podjatosti, na kterou upozornily Děti Země. Kraj totiž kontroverzní stavbu dlouhodobě prosazoval.

Stavební povolení spalovně vydal úřad v Nýřanech, plzeňský krajský úřad byl druhou instancí, která platnost potvrdila. Verdiktem krajského soudu pak povolení pozbylo účinnosti. S hodnocením krajského soudu se zřejmě ztotožnil i Nejvyšší správní soud. Ministerstvo pro místní rozvoj už v dubnu pověřilo novým rozhodnutím středočeský krajský úřad.

„Odmítám, že by úředníci krajského úřadu Plzeňského kraje mohli porušit zákony České republiky. Dodržují striktně stavební zákon i správní řád. Tímto krokem je popřen systém veřejné správy v České republice,“ komentoval rozhodnutí obou tribunálů vedoucí odboru regionálního rozvoje Plzeňského kraje Miloslav Michalec.

„Je to velký signál pro všechny investory v České republice, aby si své investice rozmysleli a investovali, pokud možno, své peníze v jiném státě. To je moje doporučení,“ nechal se slyšet předseda představenstva a generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

Vizualizace spalovny v Chotíkově u Plzně
Zdroj: ČTK/PR
Autor: Plzeňská teplárenská

Plzeňská teplárenská je přesvědčena o tom, že dokumentace stavby je v pořádku a že stavební povolení opět nabude účinnosti. „Pak budeme pokračovat ve stavbě podle původního harmonogramu,“ řekl už dříve Drápela.

Pokud se nepodaří spalovnu zprovoznit do konce roku, vzniknou podle něj stamilionové škody. Elektřina ze spalovny má díky takzvaným zeleným bonusům dohodnuté vyšší výkupní ceny, které ale mohou podle zákona o podporovaných zdrojích získat jen zdroje uvedené do provozu do konce roku 2015. Ekonomika zařízení se zelenými bonusy počítá, stejně jako nízké poplatky za odpady pro Plzeňany.

NSS nedávno zamítl i kasační stížnost Krajského úřadu Moravskoslezského kraje proti rozhodnutí, jež loni upozornilo na možnou systémovou podjatost karvinských úředníků v územním řízení o tamní spalovně. Krajský soud spatřoval možné ohrožení nezávislosti v tom, že město mělo od investora slíbenou stomilionovou kompenzaci za umístění stavby. Projekt je nyní zmrazený kvůli chybějícím penězům i dalším komplikacím.