Trest za napadení Hrůzy: tři roky a podmínka

Ostrava - Krajský soud v Ostravě potrestal devatenáctileté mladíky, kteří napadali v ostravské Stodolní ulici hudebníka Michala Hrůzu. Patriku Kaifášovi, který zpěváka ranou pěstí srazil na chodník a způsobil mu poranění mozku, uložil tři roky vězení. Jeho bratranec Nikolas Agoratsios, který dal Hrůzovi facku, vyvázl s podmínečným trestem.

Obžalovaný Patrik Kaifáš musí také zaplatit zdravotní pojišťovně 400 tisíc za Hrůzovo léčení, samotnému hudebníkovi pak 500 tisíc odškodného. Zmocněnkyně manželů Hrůzových žádala za způsobenou újmu mnohem více - 2,6 milionu. Soud je se zbytkem nároku odkázal na civilní řízení. Nikolas Agoratsios nemusí do vězení, roční trest senát podmíněně odložil na zkušební dobu dva a půl roku, po kterou podle verdiktu nesmí pít alkohol. Agoratsios trest přijal, Kaifáš si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolá.

K incidentu došlo v noci před začátkem festivalu Colours of Ostrava, kde měl Hrůza se svou skupinou vystoupit. Při návštěvě Stodolní ulice se stal svědkem konfliktu dvou mladíků a snažil se je uklidnit. Jim se ale jeho vměšování nelíbilo. Když hrozil, že zavolá policii, napadli ho.

Z dokazování u soudu vyplynulo, že obžalovaný Nikolas Agoratsios mu nejprve dal facku, poté na něho zaútočil Patrik Kaifáš. Udeřil ho pěstí do obličeje tak silně, že Hrůza upadl zády na chodník a přitom utrpěl vážné poranění hlavy. Prodělal vážnou operaci mozku a asi dva týdny ho pak lékaři udržovali v umělém spánku. Poté absolvoval rehabilitační léčbu. Teprve minulý týden se vrátil ke koncertování. U soudu nevypovídal. Na incident si totiž nepamatuje a s výpadky krátkodobé paměti se potýká dodnes.

Nic si prý kvůli opilosti nepamatuje ani obžalovaný Patrik Kaifáš. Podle soudu měl v krvi více než dvě promile alkoholu. „Nic si nepamatuji. Pokud jsem to udělal, je mi to líto. Nevím, co to do mě vjelo,“ uvedl na policii. U soudu už nevypovídal. Oba mladíci vyjádřili nad tím, co způsobili, lítost. Hrůzovi se omluvili. Soudce nicméně kritizoval, že Agoratsios a někteří další svědci či příbuzní se snažili omlouvat násilné chování tvrzením, že Hrůza se na ně vytahoval a ponižoval je. To soud odmítl. Podle státního zástupce se hudebník zachoval jako slušný člověk.

Video Rozsudek nad mladíky, kteří napadli Michala Hrůzu
video

Rozsudek nad mladíky, kteří napadli Michala Hrůzu

Rozsudek nad mladíky, kteří napadli Michala Hrůzu


Michal Hrůza

Třiačtyřicetiletý zpěvák, skladatel a textař Michal Hrůza patří k zakládajícím členům skupiny Ready Kirken, která se zformovala roku 1996. Roky byl jejím frontmanem a složil pro ni desítky písní a textů. Od roku 2006 vystupuje se svou skupinou Kapela Hrůzy, s níž vydal i tři studiová alba. Je mimo jiné také autorem hudby k českému filmu Lidice.