Palivo do jaderných elektráren se na Vysočině vyrábět nebude

Světlá nad Sázavou - Palivo do jaderných elektráren se v Kraji Vysočina vyrábět nebude. Po odchodu firmy z Bystřice nad Perštejnem se dnes investor, firma UJP Praha, rozhodl opustit také město Světlá nad Sázavou. Nechce prosazovat svůj záměr tam, kde jsou lidé od začátku proti.  

Alena Šimková je dětská lékařka ze Světlé nad Sázavou. Tvrdí, že by se továrna vyrábějící jaderné palivo podepsala na zdraví místních lidí. „Domníváme se, že výroba s uranem nemá místo v obydlené oblasti,“ řekla Alena Šimková.

Proti továrně bojoval i realitní makléř Pavel Wagner. Myslí si, že závod na výrobu jaderného paliva by znamenal radikální pokles cen zdejších nemovitostí. „Mým cílem bylo vyvolat referendum, kde by každý Světelák si mohl říct, ano já za tím stojím, já to chci,“ uvedl Pavel Wagner.

„Mrzí mě, že tito lidé svým jednáním, troufám si říct, poškodili město. Jsme přesvědčeni, že něco takového už se nebude opakovat,“ řekl starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek (KDU-ČSL). 

Firma UJP Praha chtěla ve Světlé nad Sázavou investovat  asi 1,5 miliardy korun a na osmi hektarech vybudovat provoz, který by nabídl práci více než dvěma stovkám místních lidí.


„Pokud veřejnost není ochotna brát technické argumenty, tak na to má právo a pak jste samozřejmě bezmocný,“ konstatoval Karel Kloc, předseda představenstva firmy UJP Praha.

Organizátor petice Pavel Wagner považuje to, že firma svůj záměr vybudovat ve Světlé továrnu přehodnotila, za vítězství. „Většina těch, kteří se pod petici podepisovali, se bála zdravotního rizika a nechtěli, aby v našem údolí Vysočiny takový závod vzniknul,“ řekl Pavel Wagner.

„My bychom rádi realizovali ten záměr tam, kde ta realizace je průchozí, zatím po těch zkušenostech, které máme, se nám zdá, že v současné době je ta průchodnost velice omezená,“ uvedl Karel Kloc, předseda představenstva UJP Praha. Zároveň doplnil, že záměrem firmy v žádném případě není bojovat s veřejností. 

Připravená průmyslová zóna na okraji Světlé nad Sázavou tak zůstává už čtvrtý rok prázdná. Pokud ji město do pěti let nezaplní, bude muset vrátit státní dotaci. „Tam by asi hrozilo, že bychom vraceli 20 milionů korun, které jsme dostali od ministerstva financí na nákup pozemků,“ uvedl starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek (KDU-ČSL).

Místo pro průmyslovou zónu ve Světlé zůstává prázdné
Zdroj: ČT24

Vhodné pozemky pro závod vyrábějící jaderné palivo bude firma hledat dál. Loni už opustila  Bystřici nad Pernštejnem. V místním referendu se tam bezmála 3 000 lidí vyjádřilo proti výstavbě.

Referendum v Bystřici nad Pernštejnem v roce 2014

  • Pro stavbu závodu:        683
  • Proti stavbě závodu:      2903

Zdroj: MÚ Bystřice nad Pernštejnem


Podle Karla Kloce, předsedy představenstva firmy UJP Praha, se podobné typy výroby, jakou plánovala jejich firma, vyskytují i ve vyspělých zemích. „A my si myslíme, že by nebyl žádný negativní dopad na životní prostředí,“ řekl Karel Kloc. 

Video Jaderné palivo se ve Světlé n. S. vyrábět nebude
video

Jaderné palivo se ve Světlé n. S. vyrábět nebude


/*json*/{"map":{"lat":49.51673941451233,"lng":15.792490969921857,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":49.52966524702737,"lng":16.245346069335938,"type":"","description":"Bystřice nad Pernštejnem"},"1":{"lat":49.67918113916686,"lng":15.40008544921875,"type":"","description":"Světlá nad Sázavou"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/