Krajský úřad v Pardubicích chce urychlit rozhodování svých úředníků

Pardubice – Neúnosně dlouhé čekání náhradních rodin na adopci dítěte se bude snažit zkrátit Krajský úřad v Pardubicích. Chce urychlit rozhodování svých úředníků. Budoucí adoptivní rodiče zdlouhavá rozhodování úředníků a soudů kritizují. Radní kraje se chtějí problematikou podrobně zabývat. Otázkou však zůstává, zda se podaří urychlit i rozhodování soudů.

Třeba i sedm let čekají rodiny na adopci dítěte. Podle nich by se ale mohla tato doba výrazně zkrátit. Budoucí adoptivní rodiče kritizují hlavně zdlouhavá rozhodování úředníků a soudů. Ladislav Pavlišta, adoptivní otec, netají své rozčarování: „Byrokracie je taková, že přijdete na úřad a málokdo ví, jak zní zákon o adopci.“ Ředitelka Dětského centra Veská Drahomíra Peřinová dodává: „Je to určitě krajně nepříznivá situace. Dítě se pochopitelně bude vyvíjet lépe v rodině, než v sebelepším zařízení.“

Důvodů, proč dítě často čeká na adopci tak dlouho, je více. Psychologové ale říkají, že soudy a úřady by měly rozhodování o adopci bezpochyby urychlit. Na zbytečné průtahy doplácí samotné děti. Ředitel Rodinné a manželské poradny Pardubického kraje Lubomír Macháček souhlasí: „Dítě by mělo být v ústavech na přechodnou dobu.“ Pardubický kraj bude problém řešit. Náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek prohlašuje: „Dítě, je-li malé, je v kojeneckém ústavu. Je-li starší nad tři roky, je v jiných zařízeních a to chce minimalizovat. Dítě patří do rodiny, dítě nepatří do ústavu.“

Krajští úředníci se chtějí problematikou podrobně zabývat. Otázkou ale zůstává, zda se podaří urychlit i rozhodování soudů.