V Praze probíhá jednání o vzniku národních center pohřešovaných dětí

Praha - O vzniku evropské sítě národních center, která by sdružovala informace o pohřešovaných dětech, dnes v Praze jedná Evropská federace pro pohřešované a sexuálně zneužívané děti. Odborníci budou jednat i o rozšíření výstražného systému a spolupráci s bankami na omezení plateb přes internet za nákup dětské pornografie.

Síť národních center už má i svoje mezinárodní telefonní číslo 116 000. Kde a jak bude středisko evidence pohřešovaných a zneužívaných dětí sídlit v Česku, zatím ale není jasné. Původně mělo jeho vznik zajistit ministerstvo vnitra, tedy alespoň podle svého Národního plánu proti komerčnímu sexuálnímu zneužívání dětí z roku 2006. Centrum pro pohřešované a zneužívané děti v ČR mělo podle této koncepce fungovat už od června 2007. Podle ministerstva vnitra ale takové centrum v ČR zatím není.

„Realizační studie vznikla, ale na politické úrovni je teď tendence nepodporovat nové úřady,“ uvedl zástupce ministerského odboru bezpečnostní politiky. Podle něj by mělo být daleko iniciativnější v této oblasti ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které chystá od roku 2009 centrální Národní úřad pro zaměstnanost a sociální politiku.

Podle Kristýny Kotalové z MPSV jsou informační databáze jednotlivých sociálních pracovníků v ČR dobře provázané a vzájemně dostupné. O spolupráci s policií a ještě lepší výměně informací o pohřešovaných a zneužívaných dětech se podle ní bude mluvit na meziresortní úrovni. Koncepce Národního úřadu pro zaměstnanost a sociální správu se prý teprve vytváří, takže záleží na domluvě mezi jednotlivými ministerstvy.

Experti dnes v Praze jednají také o rozšíření výstražného systému, který by urychlil pátrání po pohřešovaných dětech. „Velmi dobře funguje třeba v Řecku, Velké Británii a v některých státech USA,“ řekla Adámková. Systém je založen na spolupráci policie a sdělovacích prostředků. Pokud se dítě ztratí, policie jeho jméno a fotografie zveřejní například v televizi a novinách.

Výstražný systém by v budoucnu mohl pomoci v případech podobných nedávnému únosu pětiletého Honzíka Rokose, který skončil chlapcovou smrtí. Z vraždy je podezřelá jeho matka Antonie Stašková. Soud svěřil chlapce jeho otci Romanu Rokosovi, Stašková ale s dítětem ujela a od srpna s ním pobývala na neznámém místě.