Podle občanského sdružení je hlavně třeba odtěžit bahno ze dna jezera. Právě to zabraňuje kamenci, aby se dostával nahoru. S tím nesouhlasí primátorka Chomutova Iva Řápková: „Odbahnění proběhlo v roce 1993 a zhruba rok trvalo, než se z toho jezero vzpamatovalo. Kyselost vody a množství síranů, které možná pět století staré jezero dělají mrtvým se pomalu snižuje i podle vodohospodářů. Podle Ladislava Vondráka z chomutovského státního podniku Povodí Ohře je ubývání velmi pozvolné. Vodohospodáři složení vody v jezeře průběžně kontrolují a spásu v odbahňovaní nevidí ani oni. Zastávají názor, že do jezera nesmí přitékat voda čistá, ale nasycená kamencem.
Chomutovská radnice nedávno zadala celkový průzkum jezera, aby bylo jasné, jak o jezero dále pečovat. Přesto Jarmila Kubíková z Občanského sdružení rodáků a přátel Chomutova varuje: „Máme obavy, že už se nebudeme moci chlubit, že jezero je léčivé.”
Takový názor však radnice nesdílí. A přilévat do jezera kyselinou sírovou, jako se to dělalo dříve, dnes už samozřejmě nelze.