V Ústí nad Labem probíhá výstava o hrůzách holocaustu

Ústí nad Labem - Hrůzy holocaustu připomíná výstava "Projekt vagón", která byla otevřena v Ústí nad Labem 16. června. K vidění jsou dobové fotografie, dokumenty a film se vzpomínkami těch, kteří přežili holocaust. Ojedinělá výstava, kterou připravilo slovenské muzeum, probíhá v autentických vagónech, kterými byli lidé transportováni do koncentračních táborů.

„V jednom takovém vagóně se v roce 1942 nacházelo kolem 40 - 50 lidí. V letech 1944 až 1945, když docházelo k hromadným deportacím, bylo v takovém voze 90 lidí,“ uvedl Dalibor Lesník z muzea Slovenského národního povstání v Banské Bystrici. Slovenské muzeum národního povstání chce projektem připomínat hrůzy druhé světové války především mladým lidem, jak potvrdil Dalibor Lesník.

„Pro nás je to otázka společenské odpovědnosti, cti účastnit se projektu, který má připomenout hrůzy holocaustu,“ nechal se slyšet Radek Joklík z tiskového odboru Českých drah. Na Slovensku se výstava setkala s mimořádným ohlasem, vidělo ji 60 tisíc lidí.

V Ústí nad Labem zůstane vlak do pátku. Své putování pak zakončí příští týden symbolicky poblíž terezínského koncentračního tábora, v Bohušovicích nad Ohří.