Nájemce by podle návrhu musel investovat dalších 30 milionů do zařízení a vybavení laboratoří. Na veřejnost se dostal také pracovní materiál o pronájmu v první fázi jednání. „Důrazně odmítáme, že by byl zpracován s podtextem nějakého tunelu společnosti. Byl vytvořen jen k jejímu prospěchu,“ řekl dnes Budjač. V přípravě pronájmu chce proto společnost dále pokračovat. Čeká ji ještě jednání v dalších šesti fázích.
„Já budu první oslavovat, když nám někdo nabídne částku 100 milionů korun a bude jedno, kdo to bude,“ řekl ředitel společnosti Eduard Reichelt v reakci na spekulace médií. V průběhu projednávání se mohou objevit i jiná řešení, je možné, že společnost přistoupí i k vypsání výběrového řízení.
Laboratoře jsou výdělečné všude
Odborníci ale s pronájmem nesouhlasí. Podle primáře laboratorního komplementu ústecké Masarykovy nemocnice Jiřího Masopusta nejsou čísla uváděná vedením Krajské zdravotní v pořádku. Náklady laboratoří jsou podle něj nižší. „Byl jsem postaven před hotovou věc. Nebylo to s námi konzultováno,“ uvedl. Laboratoře jsou podle něj výdělečné všude a žádné nemocnice se jich nezbavují.
Snahu pronajmout laboratoře kritizuje i opozice. Podle lídra ČSSD do krajských voleb Jaroslava Foldyny není způsob projednávání důležitých věcí v Krajské zdravotní vůbec transparentní. „Není se pak co divit, že útržkovité informace, které se dostanou na veřejnost, vzbudí takovouto pozornost,“ řekl.