Stovky lidí vyšetřili pardubičtí lékaři kvůli možnému nakažení tuberkulózou

Pardubice - Před časem objevili pardubičtí lékaři otevřenou formu tuberkulózy, která je považovaná za nejnebezpečnější, u dvou zaměstnanců společnosti Foxconn. Teď doktoři evidují v regionu sedm případů.

Do Čech si zřejmě tuberkulózu přivezl muž z Mongolska, který přijel do Pardubic za prací. Na ubytovně potom nakazil další své spolubydlící. Ti navštívili lékaře a hygienici začali okamžitě zjišťovat, zda není nakažených víc. Na vyšetření musely stovky lidí. Hlavní epidemioložka Krajské hygienické stanice Pardubice Inna Valentová informovala, že vyšetření podstoupili příbuzní nakažených a jejich kolegové.

Aktuálně je nakažených sedm lidí a mezi nimi ani jeden Čech. Lékaři tvrdí, že panika mezi obyvateli Pardubic není na místě. Nakazit se například v městské hromadné dopravě je podle nich prakticky nemožné. Lékař Tomáš Staněk sdělil, že pro přenos nemoci musí být dlouhodobý kontakt s nemocným. Hygienici tvrdí, že situaci už mají pod kontrolou, kontaktovali i své kolegy z okolních krajů.

Společnost Foxconn, ve které nakažení pracovali, zavedla speciální opatření. Tuberkulóza by se prý už šířit neměla. "Při vstupních prohlídkách děláme testy na TBC," dodal personální manažer společnosti Foxconn Zdeněk Petrovický. Hygienici nyní čekají na výsledky testů u dalších tří cizinců pracujících na východě Čech. Je u nich vážné podezření, že se tuberkulózou nakazili. Zatím proto zůstávají v preventivní izolaci.