Pražské Staroměstské náměstí už zdobí vánoční strom

Praha - Na pražském Staroměstském náměstí vztyčili dnes 22 metrů vysoký stěžeň vánočních slavností. Dovoz a usazení devadesátiletého smrku z Rudolfova dolu u krkonošských Janských Lázní nezkomplikoval sebemenší zádrhel. Majestátný strom se rozsvítí v sobotu 29. listopadu, a zahájí tak vánoční trhy, které potrvají dalších 34 dní.

Původně 38 metrů vysoký smrk se souměrnými a hustými větvemi vybraly Lesy ČR z několika desítek jehličnatých kandidátů z celé republiky. Kmen s průměrem 65 centimetrů lesníci pokáceli odpoledne 23. listopadu, následující noc strávil v Milovicích u Lysé nad Labem.

Přepravní souprava, která strom do hlavního města přivezla, byla 29 metrů dlouhá, pět metrů široká a téměř stejně tak vysoká. „Přeprava měla až nadstandardně hladký průběh,“ řekl Petr Hozák ze společnosti Taiko, která provozuje vánoční trhy. Kolona dorazila na Staroměstské náměstí hodinu po půlnoci, pracovníci na strom připevnili objímky s ocelovými lany, pak jej zdvihl jeřáb a usadil v připravené dvoumetrové jámě.

Vánoční strom v minulosti zranil několik lidí

Strom před pokácením zkontrolovali dendrologové kontrolním vrtem a nově také akustickým tomografem, jestli je zdravý. Výběru stromů pro Staroměstské náměstí věnují pořadatelé vánočních trhů zvýšenou pozornost od roku 2003, kdy se za silného větru pětadvacetimetrový vánoční smrk zřítil mezi lidi a zranil pět návštěvníků vánočního trhu. Britskému turistovi Malcomu Tuffinovi, který utrpěl zlomeniny stehenních kostí, bederní a hrudní páteře, Městský soud v Praze později přiznal odškodnění 560 000 korun.

Příspěvky na dobročinnost rozzáří vánoční strom

Se sobotním rozsvícením vánočního stromu skončí sbírka na provoz pražského domova pro děti Klokánek, trvající od 3. listopadu. Lidé, kteří na číslo 87777 pošlou dárcovskou SMS zprávu za 30 korun, symbolicky na vánočním stromu na Staroměstském náměstí získávají jednu žárovičku. Po odeslání dostanou na svůj mobilní telefon návod, jak ji po internetu rozsvítit.

Projekt Rozsviťte s námi Prahu se uskuteční už druhým rokem. Loni se ho zúčastnilo více než 4 600 lidí, kteří Klokánku v pražských Štěrboholích darovali téměř 125 000 korun.